Ver.di Sendikası TİS Sürecinde de Sendikamızın Yanında

DHL’nin merkezi Almanya’da örgütlü bulunan Birleşik Hizmet Sendikası (Ver.di) İstanbul’a gelen delegasyonu aracılığıyla sendikamıza destek ve dayanışma mesajını iletti. Sendikamızın genel merkezini ziyaret ederek merkez yöneticilerimizle görüşen Ver.di Heyeti, ziyaretinde DHL işçisi üyelerimizle de bir araya gelme fırsatı buldu. 

gebze_dhl_iscileri

Avrupa’nın en büyük sendikalarından biri olan ve 2 milyonu aşkın üyesiyle Almanya’da posta ve taşıma işçilerini temsil eden Ver.di, DHL örgütlenmesi sürecinde sendikamızla destek ve dayanışma içerisinde olmuştu. Ver.di, DHL’de toplu sözleşme aşamasına geldiğimiz bir süreçte de gerçekleştirdiği ziyareti ile sendikamızın yanında olduğunu gösterdi.

Sendika yöneticisi ve aynı zamanda DHL işyeri çalışanı 6 kişilik Ver.di heyeti Gebze’de, DHL işçisi üyelerimizle de bir araya geldi. Eğitim-Sen toplantı salonunda bir araya gelinen toplantıda destek ve dayanışmanın önemi yinelendi.

verdi_toplanti

Uluslararası Dayanışmayı Önemsiyoruz

Ziyaretinden dolayı Ver.di heyetine teşekkür eden Genel Başkanımız Kenan Öztürk, DHL örgütlenmesinde uluslararası dayanışmanın rolünün yadsınamaz olduğunu belirtti. Genel Başkan Öztürk, “Hak alma mücadelesinde işçi sınıfının örgütlülüğü kadar dayanışması da önemli. Biz şu anda bunun en güzel örneklerinden birini yaşıyoruz. Ver.di heyetinde yer alan arkadaşlarımız Almanya’da yaşıyor ve orada kendi işyerleriyle ilgili bir sorunları yok aslında. Ama bizler için kalkıp buralara kadar geldiler. Bu mücadelede hep yanımızda oldular. Kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Öztürk, üyelerimize yönelik olarak da şunları söyledi: “İşyerinde yaşanan tüm baskı ve engellemelere rağmen sendikanın etrafında kenetlenip örgütlü gücünüzü ortaya koydunuz. Bundan dolayı siz değerli arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

 

‘Dayanışmamız Sürecek’

Ziyaretin amacını anlatan işyeri temsilcisi Selahattin Turap, TÜMTİS’in  DHL’deki çalışmasını yakından takip ettiklerini belirterek “Bugün burada sizlerle buluşmaktan dolayı çok mutluyum. Hepinize sendikam adına teşekkür ediyorum” dedi.

gebze_dhl_toplanti

‘TİS Sürecinde de TÜMTİS’in Yanındayız’

Ver.di Lojistik Bölümü Bölgesel Depertman Başkanı Benita Unger da, örgütlenme sırasında DHL  işçilerinin yaşadığı baskı ve engelleri üzüntüyle karşıladıklarını söyledi. Benita Unger şunları kaydetti: “İşverenin attığı yanlış adımları ve buradaki problemleri daha önce ziyarete gelen arkadaşlarımız bize aktardılar. Basına yansıyan haberleri ve durumu tekrar inceledik. Son olarak gelmemizin sebeplerinden biri buradaki durumu ve sendikal politikaları yerinde görmek içindir. Bir diğeri ise, toplu sözleşmenin sendikanın ve işçilerin istediği şekilde olmasına destek vermek içindir.”

‘Sizlere Bol Şans ve Kuvvet Diliyorum’

Gerekli anda ortaya konulan direniş ve grevlerin başarıyı beraberinde getirdiğini vurgulayan DHL işyeri temsilcisi Ver.di gönüllüsü Herman Zilk, “TÜMTİS ve DHL işçileri direndi ve zoru başardı. Bundan sonra da hepinize bol şans ve bol kuvvet diliyorum” sözleriyle işçileri selamladı.

‘İki Sendika Arasındaki İşbirliği Bizi Mutlu Ediyor’

Sendika üyesi Ümit Yıldız da, Ver.di ve TÜMTİS arasındaki işbirliğinden dolayı memnuniyetini dile getirdi. Yıldız, “Kilometrelerce yolu işçi arkadaşlarımız için katettik. Gerek DHL kampanyası olsun gerekse de imza kampanyası olsun destek vermekten mutluyuz. Ver.di yönetiminin TÜMTİS ve DHL işçilerine verdiği destekten ve burada bulunmaktan gurur duyuyoruz. Ben de 18 seneden beri postanede çalışıyorum. Sizin durumunuzdaki düzelme bizim de durumumuzu belirliyor neredeyse. DHL Almanya’daki en büyük şirketlerden biri. Burada yaşanan bir sorun hepimizi ilgilendiriyor” diye konuştu.

Bir kadın üyemiz heyette bulunan Benitta Unger'a el emeği şal hediye etti.
Kadın üyemiz Gönül Uğur, heyette bulunan Benitta Unger’a el emeği fuları hediye etti.

‘TÜMTİS’in Başarısını İlgiyle Takip Ediyoruz’

Sendika olarak bu güne kadar büyük direniş ve grevler örgütlediklerini belirten DHL işyeri temsilcisi Frank Uwe Leser de, “Biz işçiler büyük bir savaşın içerisindeyiz. Tümtis’in başarısını Almanya’da ilgiyle takip ediyoruz. Paketleme bölümü çalışanları olarak bundan sonra da her türlü desteğe hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Ver.di Sekreteri Lutz Kaemmerer da üyelerimize başarı dileklerini iletti.

DHL Gebze depolarından gelip toplantıya katılan üyelerimiz de uluslararası desteğin kendileri açısından moral verici olduğunu söyledi. Toplantıda söz alan içiler, öncesinde olduğu gibi toplu sözleşme sürecinde de sendikaya olan güvenlerinin tam olduğunu ifade etti.