ITUC Kongresinde Soma İşçileri Anıldı

Sendikamızın da temsilci gönderdiği ve 160 ülkeden yaklaşık 1500 delegenin katıldığı Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Kongresi Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleşti. Kongreye, Soma’da yaşanan iş cinayeti damgasını vurdu.

ituc_burrow_1

 

Açılışta madenciler için saygı duruşu düzenlenirken ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow kürsüye Soma’dan getirilen bir madenci baretiyle çıktı.

‘Madenciler Tedbirsizliğin Kurbanı’
Sharan Burrow konuşmasında Soma’da hayatını kaybeden madencilerin yetersiz önlemlerin kurbanı olduklarını vurguladı. Burrow, maden faciasında hayatını kaybeden işçilere ve ailelerine taziyelerini iletti ve Başbakan Erdoğan’ın tutumunu da eleştirerek şöyle dedi; “Madenlerde İş Güvenliği konulu ILO Sözleşmesi’ni imzalamamış bir ülkenin başbakanı olarak 300 vatandaşınızın ölümünün ardından daha saygılı olmanız beklenirdi.” Geçtiğimiz yılın 1 Mayıs’ında Türkiye’de olduğunu hatırlatan Burrow, Erdoğan’ın kendisini biber gazı ve plastik mermiyle karşıladığını söyledi.

‘Önceliğimiz; İnsan Onuruna Yakışır İstihdam
Sendikaların dünya nüfusunun yüzde 60’ını temsil ettiğini belirten Burrow “Bugün muhalefetin sesiyiz ama aynı zamanda geleceğin mimarlarıyız” diye konuştu.
ITUC’un önceliklerinin “herkes için insan onuruna yakışır istihdam, ekonominin çevreye duyarlı hale getirilmesi ve şirketlerin aç gözlülüğün dizginlenmesi” olarak açıklayan Sharan Burrow, işsizliğe, düşük ücretlere ve eşitsizliğe karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

ILO Genel Direktörü: Yeni Somalar Olmasın
ILO Genel Direktörü GuyRyder de Soma’da yaşanan maden faciasını üzüntüyle anarak faciada yaşamını yitiren madenciler için ILO’nun acilen harekete geçeceğini, Soma ve benzeri faciaların dünyanın hiçbir bölgesinde yeniden yaşanmaması için gerek ILO gerekse ITUC’a çok fazla iş düştüğünü kaydetti.
Somalı madencilerin yanı sıra Bangladeş Rana Plaza felaketi ile Katar’da yaşanan iş cinayetleri de hatırlatılarak burada ölen işçiler anıldı.

Örgütlenme Deneyimleri Aktarıldı
Sendikal Durum, uluslararası sendika deneyimleriyle örgütlenme deneyimlerinin paylaşıldığı oturumda konuşan Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Göknur Marş, sendikamızın kargo şirketlerindeki örgütlenme süreçlerini aktardı.

Burrow Güven Tazeledi
Türkiye’den konfederasyonumuz Türk-İş ile diğer konfederasyonlara bağlı sendikaların da temsilen katıldığı ITUC 3. Dünya Kongresi’nde yapılan seçimlerin ardından Sharan Burrow yeniden genel sekreterliğe seçildi.