Şişecam İşçileri Greve Çıktı

Kristal-İş Sendikası ile Cam İşverenleri Sendikası arasında sürdürülen 24. Dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine sendikanın aldığı grev kararı uygulanmaya başlandı.
Grev uygulaması, Şişecam’a ait 6 şirkete bağlı 10 işyerini ve 5 bin 800 cam işçisini kapsıyor.

Şişecam

Ücret Zammı ve Sendikal Talepler
Kristal-İş Sendikasının, cam işverenleri ile sürdürdüğü toplu sözleşme görüşmelerinde, ücret zammı, düşük ücretli çalışanlar için talep edilen iyileştirme zammı, işe giriş ücreti ve bazı parasal haklar üzerindeki anlaşmazlık giderilemedi. Ayrıca, çalışanların iş güvencesine ve kazanılmış haklarına dönük idari maddeler de uyuşmazlık olmuştu.
Konunun TİS masasında çözülmesi konusunda yapılan girişimlere rağmen anlaşma sağlanamadı ve sendika aldığı grev kararını uygulamaya başladı.  

camiscileri_destek
Sendikamızdan Destek: Yenişehir’de greve çıkan cam işçileri, işyeri önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına, Bursa Şubemizin yönetici ve üyeleri de katılarak destek verdi.

Grev Kararı Alınan Fabrikalar Şöyle:
Grev kararının, Paşabahçe Cam Sanayi (Kırklareli, Mersin, Eskişehir Fabrikaları), Anadolu Cam Sanayi (Mersin fabrikası), Trakya Cam Sanayi (Trakya Düz Cam, Trakya Otocam ve Mersin Fabrikaları), Anadolu Cam Yenişehir Sanayii, Trakya Cam Yenişehir Sanayii ve Cam Elyaf Sanayi işyerlerinde uygulamaya konduğu belirtildi.