ITF Genel Kurulu’na Katıldık

Sofya’da toplanan ITF Kongresi’nde konuşan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, işçilerin uluslararası dayanışmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu söyledi.

itf_kongre

Üyesi olduğumuz Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF) 43. Genel Kurulunu, 10-16 Ağustos 2014 tarihlerinde, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da topladı. Kongreye, Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, MYK üyemiz Muharrem Yıldırım ve uluslararası ilişkiler uzmanımız Göknur Marş katıldı.

Dört Yıllık Faaliyetin Değerlendirmesi
160 ülkenin delege gönderdiği ITF kongresinin bu dönem için sloganı “Küresel krizden küresel adalete taşıma işçileri direniyor” oldu. Kongrede konuşan ITF Genel Başkanı Paddy Crumlin, ITF’nin dört yıllık döneme ilişkin faaliyetlerinin değerlendirilmesinin gelecek döneme ışık tutması bakımından önemli olduğunu söyledi.

 

kenan_ozturkBaşkan Öztürk’ten Teşekkür
Daha sonra söz alan Genel Başkanımız Kenan Öztürk de, Türkiye’de iki uluslararası şirkette örgütlenen sendikamızın bu başarısında uluslararası dayanışmanın önemli rol oynadığını vurguladı ve katkılarından dolayı ITF’ye teşekkür etti.
“Türkiye’de kargo ve lojistik sektöründe örgütlenme kampanyası için ITF’nin 42. Kongresinde dayanışma çağrısında bulunmuştum” diyen Başkan Öztürk, UPS ve DHL’de uzun soluklu bir mücadelenin ardından başarı elde edildiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Mücadele azmi ve kararlılığı, kardeş sendikaların desteği ve uluslararası düzeyde ITF’den gelen dayanışma sayesinde Türkiye’de UPS ve DHL işçileri sendikal haklarına kavuştular. İmzaladığımız toplusözleşme sonucunda taşeron işçiler kadroya geçti ve ücretlere yüzde 32-46 düzeyinde zam alındı.”

‘Dayanışmayı Büyütmeliyiz’
İşçilerin uluslararası dayanışmasına yeni dönemde de ihtiyaç olduğunu belirten Başkan Öztürk, “Bizler, ITF ve ETF’ye bağlı sendikalarımızın desteği ile başardık. Bu mücadelede bizleri yalnız bırakmadınız, sizlere teşekkür ediyorum. İşçi sınıfının ITF’ye ihtiyacı var. Yaşasın işçilerin birliği ve enternasyonal dayanışması.”

itif_kongre_1

Kilit Ülkelerde ve Uluslararası Şirketlerde Örgütlenme
Federasyonun dünya çapında sürdürdüğü örgütlenme kampanyası ve başarısından söz eden ITF Genel Sekreteri Stephen Cotton ise şunları kaydetti; “UNI ile ortaklaşa yürüttüğümüz küresel teslimat kampanyamız çok önemli bir çalışmadır. Kampanya, geniş çapta lojistik ve karayolu taşımacılık endüstrisinin bir parçası olarak küresel teslimat sektöründe uluslararası düzeyde işçilerin gücünü arttırmayı hedeflemiştir. Kampanyanın sonucu olarak, Türkiye, Hindistan ve Almanya gibi kilit ülkelerde pazar lideri UPS ve DHL’de binlerce işçi örgütlendi.”

Hall-shot-congress-opening

TÜMTİS’in Başarısı Tüm Taşıma İşçilerine İlham Verdi
Teamsters ABD Küresel Stratejiler Bölüm Başkanı Timothy Beaty ile Unite UK MYK üyesi ve ITF Karayolu Taşımacılığı Bölümü Başkanı Martin Mayer de kongrede yaptığı konuşmada, TÜMTİS’in DHL’de elde ettiği başarının tüm dünyada taşıma işçilerine ilham verdiğini söyledi.