Me-Par’da Örgütlenme ve Toplusözleşme Hakkımız Engellenemez!

Yasaların aradığı gerekli çoğunluğu sağladığımız Me-par Nakliyat’ta işveren çoğunluk tespitine itiraz ederek işçi kıyımı başlattı.

mepar-eylem

Bursa Demirtaş Organize Sanayi’de faaliyet gösteren Gürsoy Şirketler Grubu’na bağlı Me-par Nakliyat’ta, 2014 yılının Haziran ayında örgütlenme çalışmasına başlandı. İşçilerin sendikaya üye olmasının ardından, işveren tarafından örgütlenmemizi engellemek üzere 10 üyemiz işten çıkarıldı.

İşten çıkarılan üyelerimizle ilgili Bursa İş Mahkemesi’ne açtığımız dava neticesinde, mahkeme işten çıkarılan üyelerimizin işe iadesine karar verdi. Bu karar doğrultusunda 10 işçiden 4’ü Nisan 2014 tarihinden itibaren işe başladı. Ancak işveren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sendikamızın gerekli çoğunluğu sağlandığına ilişkin yazısının gönderilmesinin ardından baskılarını artırdı.

 

me_par_3e-Devlet Şifresine El Koyma ve “Sendikaya Üye Oldun” Baskısı
Çoğunluk tespitine itiraz eden işveren, üyelerimize yönelik istifa baskısını yoğunlaştırdı. Ayrıca üyemiz şoförleri işten çıkarmadan önce kullandıkları araçları ellerinden alarak beklemeye aldı. Ayrıca, işçilerin e-devlet şifrelerini ve TC kimlik numaralarını toplayarak sendikamızdan istifaya zorladı. Sendikamız üyesi şoförleri, seyir halindeyken arayarak işten atmakla tehdit etti.

me_par_2Şube Başkanımız Özdemir Aslan: İşçiler Haklarını Alana Kadar Buradayız
Bu arada, Me-Par’da üyelerimize yönelik işten çıkarma ve istifa baskısı işyeri önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Basın açıklamasını yapan Bursa Şube Başkanımız Özdemir Aslan, işten çıkarılan 9 üyemizin işine geri dönmesi ve sendikal haklarının tanınması için işyeri önünde nöbete geçileceğini söyledi.

Me-Par’da yaşanan hak ihlallerine karşı Me-Par Nakliyat çalışanı 150 işçinin Çalışma Genel Müdürlüğü’nün ihbar hattını arayarak işyerindeki baskıları açık bir şekilde anlattığını, sendikanın savcılığa ve iş kurumu il müdürlüğüne şikayet dilekçesi verdiğini belirten Aslan, “Biz bütün bu olumsuzlukları şiddetle kınıyoruz. İşvereni yasalara uymaya davet ediyoruz. Me-par Nakliyat’ta toplu iş sözleşmesi yapana kadar yasal ve  meşru mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugünden itibaren işyerinin önünde iş yerinden atılan üyelerimiz yeniden işbaşı yapana ve işyerinde toplu iş sözleşmesi imzalanana kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz” dedi.

Bursa Şube Başkanımız Özdemir Aslan, sendikaları, emek ve meslek örgütlerini destek vermeye ve dayanışmada bulunmaya çağırdı.

Türk-İş, KESK ve Kamu Sen’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticilerinin de katıldığı basın açıklamasında yaşanan iş cinayetleri de protesto edildi.

me_parBasın Açıklamasına katılanlar:
Türk-İş 8. Bölge Tem. Sabri Özdemir, Tek-gıda İş Bursa Şb.Bşk. Zeki Ertürk, Ses Şb. Bşk. Ergül Çiçek, Orman İş Şube Başkanı İsmet Terzi, KESK Dönem Sözcüsü Süleyman Ayyılmaz, Petrol İş Şb. Bşk. Erhan Yolaşan ve şube yöneticileri, Tarım Orkam-Sen şube yöneticileri, Türk Metal Gemlik Şb. Bşk. Kemal Durmaz ile 3 Nolu Şb. Bşk. Zafer Öztürk, Teksif Demirtaş Şb. Bşk. Orhan Kibar, BES yönetim kurulu üyeleri, DİSK Tekstil Şb. Bşk. Celal Çam, Türk Metal Osmangazi Şb. Bşk. İsmail Cirit, Tüm Bel Sen Şb. Bşk. Sami Yıldız ve yöneticileri, Eğitim sen Şb. Bşk. Günay Özkılıç, Kamu Sen Bursa İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu, Teksif Bursa Şb. Bşk. Ekrem Saraçoğlu ve yöneticileri, Teksif örgütlenme dairesi yetkilisi Muammer İpçiler ile siyasi parti temsilcileri.