Uluslararası Sendika Heyeti Diyarbakır, Viranşehir ve Suruç’ta Çadır Kentleri Ziyaret Etti

Sendikamızın üyesi olduğu ETF ile ITF’nin de aralarında bulunduğu uluslararası sendika federasyonlarının oluşturduğu heyet, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Gaziantep’te temaslarda bulunarak Suriyeli sığınmacıların kaldığı çadır kentleri ziyarette bulundu.

ziyaret_3

Suriye’de emperyalist devletlerin kışkırtması ve desteği ile süren vekalet savaşı, IŞİD çetelerinin saldırısı nedeniyle yaşanan insanlık dramı ve bölge halklarına yönelik soykırım tehdidi, uluslararası sendikaları harekete geçirdi. Dünyanın en büyük sendikaları, Suriyeli sığınmacıların yaşadığı dramı yerinde görmek ve gözlemlerde bulunmak amacıyla bölgeye heyet gönderdi.

Uluslararası Sendikalar Harekete Geçti
Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu (ETF) yönetim kurulu üyesi olan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, ETF yönetim kurulu toplantısında Suriye ve Irak’ta yaşanan iç savaş ve IŞİD saldırıları nedeniyle Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan mültecilerin durumunu gündeme getirerek uluslararası sendikal hareketin bu konuya duyarlılık göstermesi gerektiğini ifade etmişti. KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS)’nin de mektup göndererek dikkat çekmesi üzerine ETF yönetim kurulu, uluslararası delegasyon eşliğinde bölgede bulunan çadırların ziyaret edilmesi ve sığınmacıların yaşam koşullarının incelenerek rapor edilmesi kararı aldı.

cadir_2ETF Yönetim Kurulu’nun Çağrısı Yanıt Buldu
ETF Yönetim Kurulu, bu kararın ardından diğer uluslararası sendikalara ve emek örgütlerine de çağrıda bulundu. Çağrı kısa sürede sonuç verdi.

Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu (ETF) Genel Sekreteri Eduardo Chagas ve İletişim Direktörü Koen Reynaerts, Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF) Kara Taşımacılığı Sekreteri Mac Urata, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Cinsiyet Eşitliği Direktörü Chidi King, İngiltere Demiryolu Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) Genel Sekreter Yardımcısı Steve Hedley’den oluşan uluslararası sendika heyeti, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Gaziantep’te üç günlük ziyaret gerçekleştirdi.

ziyaret_1Uluslararası Sendika Heyetine Eşlik Edildi
Türkiye’ye gelerek sığınmacıların kaldığı çadır kentlere ziyarette bulunan uluslararası sendika heyetine, Genel Başkanımız Kenan Öztürk ile Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, KESK Genel Başkanı Lami Özgen,  DİSK Genel Başkanı Kani Beko, BTS Genel Başkanı Nazım Karakurt ile Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Celal Ovat eşlik etti.

Ziyaret kapsamında Belediye başkanları, demokratik kitle örgütü ve sendika yöneticileriyle ve Suruç Kaymakamlığı ile de görüşüldü; sığınmacıların durumu hakkında bilgi alındı. Daha sonra Diyarbakır, Viranşehir ve Suruç’ta çadır kentler ziyaret edildi. Suruç’a yapılan ziyarete Gaziantep, Adana ve Mersin şubelerimizin yönetici ve üyelerinden oluşan bir grup’ta katılarak destek verdi.

ziyaret_2ITUC Temsilcisi: Gelişmeleri Kaygıyla İzliyoruz
Ziyarette konuşan ITUC Genel Sekreter Yardımcısı Chidi King, gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirterek, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin saldırılarla sınırlı kalmadığını, göç etmek zorunda kalan mültecilerin durumlarını da yakından takip ettiklerini kaydetti.

ETF Sekreteri: Bize Düşeni Yapmaya Hazırız
ETF Genel Sekreteri Eduardo Chagas da, sorunların çözümü için kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduklarını belirterek, “Sorun bir yerde siyasi bir sorun. Dolayısıyla sorunu çözecek olanlar siyasilerdir ancak onları harekete geçirecek olanlarda bizleriz” dedi. Eduardo Chagas devamla “Söz konusu sorun insanlık krizi boyutlarında. Sendikal hareket tüm ihtiyaçları sağlayamayabilir. Fakat dayanışmamız ve yapacağımız yardımlar örnek teşkil edebilir, en azından bazı temel ihtiyaçların karşılanmasına yardım edebilir” diyerek yardım çağrısında bulundu.

mansetGenel Başkan Kenan Öztürk: Sorun Tüm Emekçilerin Sorunu
Genel Başkanımız Kenan Öztürk de yaptığı konuşmada, savaşın ağır faturasının bölge halkları ve emekçilere ödettirildiğini belirterek, “Biz emekçiler bu emperyalist savaşa ve barbarlığa ortak olmayacağız. Savaş karşısında barışı ve kardeşliği savunacağız. Bu saldırı bütün halklara yönelik bir saldırıdır” diye konuştu. Savaşın bir an önce sona ermesini arzuladıklarını belirten Genel Başkan Öztürk, sorunun çözümünün savaşa ve savaş kışkırtıcılarına, silah tüccarı emperyalistlere karşı mücadele ile mümkün olduğunu söyledi. “Ağır kış koşullarının yaşanmaya başladığı bu günlerde mültecilerle dayanışma içinde olmak, yardımlarına koşmak, dayanışmanın önemini bilen biz işçiler ve sendikaları için ertelenemez bir görevdir” diyerek dayanışma çağrısında bulundu.

Heyet Girişimlerini Sürdürecek
Heyet, gözlemlerini rapor haline getireceğini ve sığınmacıların karşı karşıya bulundukları sorunların çözümü konusunda her platformda girişimlerini sürdüreceğini belirtti.