Metal İşçileri 22 Fabrikada Greve Çıktı

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş sendikası üyesi metal işçileri 10 kentte 22 fabrikada greve çıktı.

manset

Toplu sözleşme görüşmelerinde sonuç alamayan Birleşik Metal İş sendikası daha önce aldığı karar uyarınca Türkiye genelinde 22 fabrikada fiili greve başladı.

Cengiz Makine, Demisaş (Bilecik), Kroman Çelik, Paksan, Mahle (İzmir) Ejot Tezmak, Arpek, Isuzu.. fabrikalarının kurulu bulunduğu 10 kentte fiili grev uygulamasına geçen sendika, ikinci grevin 19 Şubat’ta başlayacağını ve 42 fabrikada 15 bin işçiyle devam edileceğini duyurdu.

İnsanca Çalışma ve Ücretlerin İyileştirilmesi Talebi
Metal işverenleri örgütü MESS’in dayatmalarını kabul etmeyeceğini belirten Birleşik Metal İş sendikası, çalışma koşullarının düzeltilmesini, ücretlerin iyileştirilmesini, özellikle de düşük ücretli işçilerin ücretlerinin iyileştirilmesi ve aynı işi yapan işçiler arasında ücret farkının kapanmasını talep ediyor.

Gebze’de Cengiz Makine fabrikasında grevi başlatan Birleşik Metal İş üyesi işçiler kortejler eşliğinde kent merkezine doğru yürüyüşe geçerek coşkulu ve kalabalık bir miting düzenledi.
Metal işçilerine emek ve meslek örgütleri ile siyasi parti ve kitle örgütleri de destek verdi.

metal_grev_1

Sendikamızdan Destek
Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Merkez yöneticilerimiz, şube başkanlarımız ve işyeri temsilcilerimiz mitinge katılarak matal işçilerine destek verdi.