Kocaeli’de Kıdem Tazminatı İçin Uyarı Yürüyüşü

Hükümetin kıdem tazminatını fona devrederek ortadan kaldırmaya yönelik girişimi, Kocaeli’de, Türk-İş konfederasyonuna bağlı sendikaların düzenlediği eylemle protesto edildi.

Sendikamızın kitlesel katılım sağladığı eylemde konuşan Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar hükümete “Kıdem kalkarsa genel greve çıkarız” uyarısında bulundu.

kidem_1

Genel Örgütlenme Sekreterimiz Muharrem Yıldırım ile Gebze Şube başkanımız Ali Rıza Atik, Anadolu yakası ve Gebze işyerlerinden temsilcilerimiz ve üyelerimizle yürüyüşe katıldık.

İzmit ilçesindeki Merkez Bankası Şubesi’nin önünde toplanılarak, Sabri Yalım Parkı’na yüründü. Yol boyunca atılan sloganlar ve taşınan dövizlerle kıdem tazminatının kaldırılmaması istendi.

Cevabımız genel grev olacaktır
Sabri Yalım Parkı’nda açıklama yapan Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, kıdem tazminatının kaldırılmasına yönelik girişimlere karşı cevabın genel grev olacağını söyledi.

Uyar, “Bugün Türk-İş olarak yaşadığımız olumsuzlukları haykırmak, taleplerimizi dile getirmek için bir aradayız. İzlenen politikalarla ülkenin geleceğine ipotek istenmektedir. Çalışanlara köle düzeni şartları dayatılmaktadır. Çalışanların  hak ve özgürlüğünü daha da kısıtlamak, yaşama düzenini geriletmek, sendikaların gücünü ve etkinliğini azlatmak için sistemli bir kampanya yürütülmektedir. Buna müsaade etmeyeceğiz” dedi.

kidem_taz_2“Kıdem Tazminatı kızımızın gelinliği oğlumuzun damatlığı”
“Kıdem tazminatı işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir” diyen Uyar konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Türk-İş Genel Kurulu, bugün çalışanları ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasından yanadır. Kıdem tazminatı hakkı bıçağın kemiğe dayandığı noktadır. Kıdem tazminatı yalnızca çalışan işçiyi değil, o emek ile geçinen işçi ailesini de ilgilendiren bir müessesedir. Ödemesi sonraya bırakılmış ücretin parçasıdır. Kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığıdır. Geleceğimizin umudu ve güvencesidir”

Kıdem Tazminatı eylemleri sürecek
Türk-İş Başkanlar Kurulu kararı uyarınca ilan edilen program doğrultusunda eylemler önümüzdeki günlerde farklı bölgelerde sürecek.