Tem Kocaeli Direnişimize Destek Büyüyor

Tüvtürk-Tem Kocaeli’de işçi kıyımı ve sendika düşmanlığı bugün (26.03.2015) yapılan basın açıklaması ile protesto edildi. Türk İş’e bağlı sendika şubelerinin katılımı ile yapılan açıklamada işverene üyelerimize yönelik baskılara son vermesi ve sendikal hakları tanıması çağrısı yapıldı.

tem

Tüvtürk-Tem Kocaeli Araç Muayene istasyonu’nda örgütlenen sendikamız çoğunluk tespiti için Çalışma Bakanlığı’na başvurdu. Çoğunluk başvurumuza itiraz eden işveren, sendikamıza üye; Gebze’den 8, Köseköy’den 3 işçiyi işten çıkardı. İşçilerin işten çıkarılması üzerine işyeri önünde direniş başlatıldı.

 

Sendikalar destek için alandaydı
Tem Kocaeli araç muayene önünde süren direnişimize destek artarken Türk İş’e bağlı sendikaların şube yöneticileri ile üyeleri de bugün destek için direniş alanındaydı. Türk iş Marmara Bölge Başkan Yardımcısı Adnan Uyar, Tekgıda İş Kocaeli Şube Başkanı Ali Bostan, Türk Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Sağlık İş Şube Başkanı Bülent Gökmen, Kop İş Şube İdari Sekreteri İsmet Kanpara, Toleyis Bölge Temsilcisi Osman Sarı ve Türk Metal üyeleri tarafından yapılan destek ziyaretin ardından basın açıklaması yapıldı.

tem_1

İnsanca çalışma koşulları istiyoruz
Basın açıklamasını yapan Genel Örgütlenme Sekreterimiz Muharrem Yıldırım, İşverenin baskıları sonucu 10 Şubat’tan beri 11 işçinin işten çıkarıldığını, 5 işçinin ise içerde yapılan baskılara dayanmayarak işten çıktığını belirtti. Yıldırım; “İşveren buranın kamu hizmeti verdiğini ve işlerin aksamaması gerektiğini söylüyor. Biz de aynı şeyi söylüyor ve işçilerin insanca çalışma koşullarına kavuşmasını istiyoruz. İşverene soruyoruz hangi kamusal işyerinde işçiler sendikaya üye oldular diye işten atıldı? Bir örneği var mı?” diye sordu.

İşveren iş barışını istiyorsa masaya oturmak zorunda
“İşveren eninde sonunda bu masaya gelecek ve bizimle masaya oturacaktır” diyen Örgütlenme Sekreterimiz Muharrem Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü; “İşveren çalışma barışı istiyorsa masaya oturmak ve toplu sözleşme imzalamak zorundadır. Şu anda işveren sadece işçileri değil, tüm Kocaeli halkına da zarar veriyor. Siz burada işçi ve sendika düşmanlığı yapıyorsunuz. Hiçbir arkadaşımız size boyun eğmeyecek ve size teslim olmayacağız. Tüm arkadaşlarımız burada toplu iş sözleşmesi yapılana kadar mücadelesini sürdürecektir. İşveren, çeşitli tutanak ve düzmece bahanelerle işçileri işten çıkartıyor.”

tuvturk_kocaeli

İşçilerin yüzlerine nasıl bakacaksınız?
Örgütlenmeyi engellemeye yönelik çabaların beyhude olduğunu belirten Yıldırım şöyle dedi; “İşveren ve işveren tetikçisi yöneticiler, bu işçiler yarın mahkeme ile işlerine döndüklerinde bunların yüzüne nasıl bakacaksınız? Bu işçiler yasal haklarını kullanarak sendikaya üye oldular. İşçilerin tek suçu anayasal haklarını kullanarak ve sendikaya üye olmaları mıdır? İşveren bu hakka karşı duramaz. Anayasal hakkına saygı göstermeli ve atılan işçileri geri almalıdır.”

Adnan Uyar: Bu bizim işverene küçük bir ikazımızdır!
Türk-İş şube yöneticileri ile desteğe geldiklerini belirten Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, “Bu bizim için bir ikazdır. Eğer bu ikazlarımız dikkatte alınmazsa bu kentte 50 bin üyemiz var ve biz de buradaki çalışma koşullarını zorlaştırabiliriz. Sizi kamuoyunda sizi daha çok rencide edebiliriz. Bizim amacımız bu değil. Bu ülkenin başbakanı ve cumhurbaşkanı sendikaların varlığına saygı duyuyorsa siz işverenlerde saygı duymak zorundasınız. İşçi ve işveren birbirinin var olma sebebidir. Biz hiçbir zaman varlık sebebimizi ortadan kaldırma aymazlığında olmadık. Ama işçilerin yasal tüm haklarını ortadan kaldıran işverenler bu aymazlığı yapıyor. Bu işçiler bizim kardeşimiz ve onlar için sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

‘İşveren süreci uzatmak istiyor’
Gebze Şube Başkanımız Ali Rıza Atik de işverenlerin çoğunluğa itiraz ederek süreci uzatmak istediğini ancak bununla bir sonuca varamayacağını ve işçilerin mücadelelerini asla bırakmayacaklarını kaydetti. Atik, desteğinden dolayı tüm katılımcılara teşekkür etti.