Tüvtürk-Kocaeli Direnişimize Uluslararası Destek

 

Tüvtürk’e bağlı Tem Koceli Araç Muayene İstasyonu’nda sendikamıza üye 48 işçinin işten atılmasıyla işyeri önünde süren direnişimize destek büyüyor. Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF) Kara Taşımacılığı Bölüm Sekreteri Mac Urata, Köseköy direniş alanına gelerek işçilere destek verdi. Urata, burada yapılan basın açıklamasında ITF’nin dayanışma mesajını iletti.

IMG_7478

Direniş alanında, Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Muharrem Yıldırım, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Ersin Türkmen, Gebze Şube Başkanımız Ali Rıza Atik, işyeri temsilcilerimiz ve Tüvtürk’te işten çıkarılan üyelerimizin katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

Açıklamaya, Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız ile Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener ve sendikanın örgütlü olduğu Ford Otosan işçileri, Sağlık İş sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bülent Gökmen de katılarak destek verdi.

ali_riza

‘Bugün Bu Destek Uluslararası Boyut Kazanmıştır’
Desteğinden dolayı sendikalara ve işçilere teşekkür eden Şube Başkanımız Ali Rıza Atik, “Mücadelemize verilen destek bugün uluslararası boyut kazanmıştır” dedi.

tem_macITF Temsilcisi Urata: Tüvtürk Sendika ile Masaya Oturmalı!
ITF Kara Taşımacılığı Bölüm Sekreteri Mac Urata yaptığı açıklamada, “TÜVTÜRK utanmalıdır ki, bu yaptıkları yasalara aykırıdır” dedi.  ITF’in 150 ülkeden 5 milyon taşıma işçisini temsil eden bir federasyon olduğunu belirten Urata konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Tüvtürk’ün bu uygulamaları kesinlikle kabul edilemez. Buradaki işçiler haksız yere işten çıkarmalardır. TÜMTİS geçtiğimiz Aralık ayında Çalışma Bakanlığı’ndan toplu iş sözleşmesi yapmak için gereken yetkiyi aldı. Tüvtürk bunu bilmesine rağmen TÜMTİS sendikamızla sözleşme için masaya oturmayı tercih etmedi. Bu da bizim açımızdan kabul edilemez.”

‘Şirketin Yaptığı Yasalara Aykırı’
Dünyanın pek çok ülkesinden hem ITF üyesi sendikalar hem de Avrupa Federasyonu ETF’nin üyesi sendikaların Tüvtürk şirketine protesto mektupları gönderdiğini belirten Urata; ”Bütün işten çıkarılan işçiler geri alana kadar sizinle omuz omuza durmaya devam edeceğiz. Tüvtürk utanmalıdır ki bu yaptıkları yasalara aykırıdır” diye konuştu.

kenan_2

Genel Başkan Kenan Öztürk: Tüvtürk Kamu Hizmeti Veren Bir İşyeri!
Genel Başkanımız Kenan Öztürk de açıklamada bulunarak Tüvtürk’ün sendikaya üye işçileri işten atarak açlıkla terbiye operasyonu başlattığını ancak işçilerin işyeri önündeki mücadelesinin Kocaeli halkının ve kardeş sendikaların desteği ile büyüdüğünü belirtti. Sendikamızın mücadelesinden vazgeçmeyeceğini belirten Başkan Öztürk, “Tüvtürk kamu hizmeti veriyor. Geçmişte kamuya aitti, daha sonra özelleştirildi. Ama halen kamu hizmeti vermeye devam ediyor” diye konuştu.

‘Bu Hukuksuzluktan Vazgeçin’
“İşçileri kapıya koyarak, işçiyi ve halkı mağdur etmek kimsenin hakkı değildir” diyen Genel Başkan Öztürk konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Tüvtürk’ün bu hukuksuzluktan vazgeçmesi gerekiyor. Yıllardır Kocaeli halkına hizmet veren arkadaşlarımızın işlerinin başına dönmesini istiyoruz. Sendikamız Çalışma Bakanlığı’ndan gerekli çoğunluğu sağlamıştır.”

metal

‘Sendika Anayasal Haktır’
Türk Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız da işçilerin anayasal hakkını kullanarak sendikaya üye olduklarını, bu hakkın kimse tarafından engellenemeyeceğini ifade etti. Yıldız, “Tem Kocaeli işçileri anayasal haklarına kavuşana kadar desteğimiz sürecektir” dedi.

genel IMG_7468