1 Mayıs Dünyanın Dört Bir Yanında Kutlandı

Dünyada bir asrı aşkın süredir çeşitli etkinliklerle kutlanan 1 Mayıs bu yılda kitlesel ve coşkuyla kutlandı. Dünyanın dört bir yanından emekçiler meydanlarda taleplerini dile getirdi. Bu yılki kutlamalarda açlık ve yoksulluk politikalarına karşı tepki ve talepler öne çıktı.

yunanistan-1-mayisYunanistan
AB ve IMF’nin kemer sıkma ve hak gaspları altında yapılan 1 Mayıs etkinliklerine binlerce kişi katıldı. Başkent Atina’nın dört farklı noktasında kutlanan 1 Mayıs’ta işçi ve memur konfederasyonları Klavtmonos Meydanı’ndaydı. Mitinglerde yapılan konuşmalarda kemer sıkma politikaları ve AB politikaları protesto edildi.

rusya_1Rusya
Rusya’da işçi sendikalarının desteklediği 1 Mayıs kutlamalarına 140 bin kişi katıldı.  Başkent Moskova’daki Kızıl Meydan’da sabah erken saatlerde toplanmaya başlayan kalabalık, çiçekler ve bayraklarla meydanı bayram yerine çevirdi. 1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde tarihi alanda toplanan kalabalık, Kızıl Meydan’da geçit töreni düzenledi.

Lübnan
Lübnan ve Tunus’ta yüzlerce kişi 1 Mayıs kutlamaları kapsamında düzenledikleri yürüyüşle işçilerin haklarının iyileştirilmesini istedi. Yürüyüş sonunda yapılan konuşmalarda, Lübnan’daki yabancı işçilerin kendi ülkelerinde olduğu gibi Lübnan’da da sıkıntı çektikleri ifade edildi. Asgari ücretin 570 dolar olduğu Lübnan’da, BM rakamlarına göre sayıları 1,2 milyon Suriyeli sığınmacı bulunuyor.

Almanya
Almanya’nın Essen kentinde 1 Mayıs bayramı coşkulu bir şekilde kutlandı. Girardet Haus’da toplanan kitle, Çarşı merkezinde bulunan Halk Eğitim Merkezine kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Mitingin yapıldığı alanda sendika başkanları günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarda bulundu.

endonezyaEndonezya
Endonezya’nın başkenti Cakarta’da 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 200 bin kişi katıldı. Cakarta’nın Bunderan Hi meydanında toplananlar, Cumhurbaşkanlığı Sarayı önüne kadar sloganlar atarak yürüdü. Saray önünde sona eren yürüyüşte yer alan binlerce işçi “İşçi hakları korunmalı” ve “Maaşlara zam” şeklinde sloganlar atarak hükümete çağrıda bulundu.

kübaKüba
Küba’nın başkenti Havana’da 1 Mayıs bu yıl da görkemli kutlamaya sahne oldu. Yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı Devrim Meydanı’ndaki kutlamaya Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da katıldı.

hong-kongHong Kong
Ucuz emek cenneti olarak adlandırılan Hong Kong’ta işçiler 1 Mayıs’ta yoğun emek sömürüsüne karşı çıktılar. Binlerce işçi meydanlarda ‘Çocuklarımızı bile görmeden çalışıyoruz’ diyerek çalışma koşullarına dikkat çekti. Ülkede 1.3 milyon işçi açlık sınırının altında yaşıyor.

ABD
ABD’nin New York kentinde gerçekleşen 1 Mayıs etkinliğine, Baltimore kentinde gözaltındayken hayatını kaybeden siyahi genç Freddie Gray’in ölümü üzerine gündeme gelen polis şiddeti damgasını vurdu. Union Meydanı’nda toplanan yaklaşık bin kişi, çalışma hayatındaki sorunlarının yanı sıra ülke genelinde çeşitli protestolara hedef olan polis şiddetine tepki gösterdi.

Güney Afrika
Güney Afrika’da Eskom elektrik santrali inşaatında çalışan işçiler şantiye koşullarını, ikramiyelerin ödenmemesini protesto etmek için iş bıraktılar. 1 Mayıs’ta da eylemlerini sürdüren işçiler hükümeti işçi haklarının gaspına müdahale etmemekle suçluyor.

iran

İran
1 Mayıs öncesinde işçi liderlerinin gözaltına alındığı İran’da 8 yıl aradan sonra 1 Mayıs kutlamalarına izin çıktı. Emeklilik yaşının düşürülmesini ve işçi sigortasının yaygınlaştırılmasını talep eden işçiler Tahran sokaklarında “İran’ın işçileri işsiz” ve “Sosyal güvenlik hakkımız” sloganları atarak yürüdü. Hükümetin işçi hareketini bastırmak için baskıcı yöntemlere başvurduğu belirtilen İran’da işçilerin yüzde 70’inin açlık sınırının altında ücret aldığı kaydediliyor.