Tüvtürk-Gölcük’te İşten Atma Protesto Edildi

Tüvtürk-Gölcük Araç Muayene işyerinde sendikamıza üye işçilere yönelik istifa baskısı ve işverenin yasa tanımaz tutumu yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

tuv_11

Tüvtürk’e bağlı Kocaeli-Köseköy ve Gebze Araç Muayene işyerlerinde sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atılan işçilerin işyerleri önünde başlattığı direniş devam ediyor. İşçiler, direnişin 110’uncu gününde (01.06.2015) Gölcük araç muayene istasyonu önündeydi.

Gölcük’te istasyon amirinin sendika üyesi işçilerden e-devlet şifrelerini alarak istifa ettirmesi yapılan basın açıklaması ile protesto edildi ve işverene ‘yasa tanımaz tutumundan vazgeç’ çağrısı yapıldı.

Yıldırım: İşçiler ekmeğini büyütmek ve iyi bir gelecek için sendikaya üye oldu
Basın açıklamasını yapan Genel Örgütlenme Sekreterimiz Muharrem Yıldırım, “Tüvtürk’ün Köseköy ve Gebze’deki istasyonlarında çalışan işçiler, ekmeğini büyütmek ve çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak için sendikaya üye oldular ancak işverenin hukuk tanımaz tutumu nedeniyle işten çıkarıldılar” dedi. Tüvtürk işverenini çalışanların hakkına saygı göstermeye çağıran Yıldırım, “Tüvtürk işçileri işlerine geri dönene kadar ve haklarını kazanana kadar eylemlerimiz sürecektir” dedi.

İş barışı için toplu sözleşme
Söz konusu bu istasyonlarda işçilerin işten çıkarılmasıyla araç bakım ve muayenede de aksaklıklar yaşandığına dikkat çeken Yıldırım, bunun sorumlusunun işçileri haksız yere işten atan işverenler olduğunu söyledi. Yıldırım, iş barışının sağlanması için işçilerin geri dönüşünün sağlanması gerektiğini, bunun için de sendikayla masaya oturulması gerektiğini ifade etti.