Yunanistan’da Büyük Grev

Yunanistan’da, kamu ve özel sektör çalışanlarının hükümetin reformlar çerçevesinde iş ve sosyal güvenlik koşullarına getirdiği değişiklikleri protesto etmek amacıyla yaptıkları 24 saatlik grev ülkede yaşamı durma noktasına getirdi.

yunanistan

Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE), Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği’nin (PAME) çağrısıyla yapılan greve iktidardaki SYRIZA partisi üyeleri de destek verdi.

Greve kamu ve özel sektör çalışanlarının yanı sıra bakanlıklardaki memurlar, devlet hastanelerinde görevli sağlık çalışanları, eğitim görevlileri, eczacılar, doktorlar, gazeteciler, noterler, avukatlar, inşaatçılar, denizciler ve liman çalışanları katıldı.

Grev nedeniyle tüm ülkedeki devlet daireleri ve kamu kurumlarındaki hizmetlerde aksamalar yaşanırken, devlet kurumlarında görevli doktorların işbaşı yapmaması nedeniyle hastanelerde yalnızca acil ve güvenlik ekipleri hazır bulundu. Gazetecilerin de greve katılması nedeniyle Yunan Haber Ajansı (AMNA) ve haber ağırlıklı internet siteleri sayfalarını yenilemedi, televizyon ve radyolarda haber yayınlanmadı.

Denizcilerin ve Yunan Havacılık Teşkilatı çalışanlarının da greve katılması nedeniyle limanlarda gemiler bağlı kaldı, iç hatlardaki çok sayıda uçuş iptal edildi. Grev kapsamında tüm toplu taşıma araçlarının kontak kapattığı Atina’da trafik olumsuz etkilendi, müzeler ve tarihi yerler kapalı kaldı.