Kore Taşımacılık İşçileri Sendikası KPTU İle Dayanışma Çağrısı

Güney Kore’de sendikacılara yönelik baskıları protesto etmek ve sendikacılarla dayanışmak amacıyla imza kampanyası başlatıldı.

Güney Kore taşımacılık işçilerini temsil eden Kamu Hizmetleri ve Taşımacılık İşçileri Sendikası (KPTU), işçiler aleyhine düzenlemeler içeren yeni iş yasası ve uluslararası ticaret anlaşmasına yönelik bir süredir mücadele veriyor. KPTU sendikası, verdiği bu mücadeleden dolayı baskı ve saldırılarla karşı karşıya.

kore_itf_1

Kore’de Taşımacılık İşçileri Sendikal Hakları İçin Mücadele Veriyor
6 Kasım’da Kore polisi KCTU (Kore Sendikalar Konfederasyonu)-KPTU Kore Kamu Hizmetleri ve Taşımacılık İşçileri Sendikası’na baskın girişiminde bulundu. Baskın için öne sürülen gerekçe ise, Pulmuone şirketi için gıda taşıyan KPTU-(KPTU-TruckSol) Kargo Kamyon Şoförleri Dayanışma Bölümü’nün araç sahibi üyelerinin gerçekleştirdiği sendikal direnişle ilgili bir polis soruşturmasıydı. 4 Eylül 2015 tarihinde direnişe geçen Pulmuone işçileri sendika hakkının tanınmasını ve güvenli hız sınırlarına uyulmasını talep etmişlerdi.

6 Kasımdaki baskın girişimi sendikacıların protestosu ile durduruldu. Ancak 11 Kasım günü polis sendika binasına yeniden baskın düzenledi ve 7 sendikacıyı gözaltına aldı.

Mitinge 150 Bin Katılım
14 Kasım günü, ülkede düzenlenen yeni iş yasasını protesto mitinginde polis 150 binden fazla katılımcının olduğu kalabalığa biber gazı ve suyla müdahale ederek sendikacıları gözaltına almaya çalıştı. 21 Kasım sabahı da, sendikalara düzenlenen baskında 51 sendikacı polis tarafından gözaltına alındı.

kore_11
KPTU sendikasına üye işçiler ITF toplantısında…

Büyükelçiliklere Protesto Mektubu Gönderildi
Kore sendikalarına yönelik baskılar dünyanın pek çok ülkesinde tepkiyle karşılandı ve protesto edildi.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve bağlı bulunduğumuz Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu ITF’e bağlı sendikalar, Kore sendikaları ile dayanışma içerisinde olduğunu ilan ederek, Kore Elçiliği ve Konsolosluğu’na ülkesindeki baskıların durdurulmasını ve gözaltındaki sendikacıların serbest bırakılmasını talep eden protesto mektupları gönderdi.

Bu kapsamda, Genel Başkanımız Kenan Öztürk tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde Türkiye’deki Güney Kore Büyükelçiliği ve Konsolosluğu’na protesto mektubu gönderildi.

 

Ayrıca, uluslararası sendikalar Kore işçileri ve sendikacıları ile dayanışmak amacıyla imza kampanyası başlattı.

 

İmza metnine buradan erişilebilir:

http://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=2887