Dündar ve Gül Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

tümtis_aciklama_logosu Merkez Yönetim Kurulumuz yaptığı yazılı açıklama ile Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasını kınadı. Merkez Yönetim Kurulumuzun 27.11.2015 tarihli açıklaması şöyle: 

DÜNDAR VE GÜL DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!

Son günlerde basın ve yayın organları üzerindeki sansür ve basın emekçilerine yönelik saldırı, gözaltı ve tutuklamaları kaygıyla izlemekteyiz.

Bunun son örneği olarak Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanması demokrasi, basın özgürlüğü ve haber alma hakkına yönelik kaygılarımızı artırmıştır.

Dündar ve Gül’ün tutuklanması demokrasi ve basın özgürlüğü açısından kara bir gün olarak tarihe kaydedilmiştir.

Gazeteci, “Basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanmak ve her türlü sansür ve oto sansürle mücadele etmek ve halkı bu yönde bilgilendirmekle” mükelleftir. Gerçekleri gün yüzüne çıkarmak suç değil, gazetecilik görevidir.

Gazetecilik görevini yerine getiren Dündar ve Gül’e yönelik ağır suçlamaları ve tutuklama kararını basın özgürlüğüne, gazetecilik görevine yönelik bir tehdit olarak görüyor; halkın haber alma özgürlüğüne yönelik bir saldırı olarak nitelendiriyoruz.

Dündar ve Gül’e yönelik tutuklama kararını kınıyor, derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.

Sendikal hak ve özgürlüklerden, emek ve demokrasiden yana yayın politikası izleyen Cumhuriyet Gazetesi, Dündar ve Gül ile dayanışma içerisinde olacağımızı belirtiyor, gazetecilik görevini yerine getiren basın emekçilerine yönelik saldırılar karşısında tüm emek ve demokrasi güçlerini dayanışmaya çağırıyoruz.

  MERKEZ YÖNETİM KURULU