TÜVTÜRK Davasında İşe İade ve Sendikal Tazminat Kararı Çıktı

Kocaeli 3. İş Mahkemesi’nde görülen TÜVTÜRK davasında ilk karar çıktı. Mahkeme 4 üyemiz hakkında sendikal tazminat ve işe iade kararı verirken; 6 aydan az çalışan 2 üyemizle ilgili olarak da sendikal tazminat kararı verdi. Mahkeme tarafından verilen kararda işverenin işçileri sendikaya üye oldukları için işten attığı onaylanmış oldu.

samsun
Sendikamıza üye işçilerin işten çıkarılması üzerine TÜVTÜRK-Kocaeli Araç Muayene İstasyonu önünde uzun süren bir direniş gerçekleştirilmişti.

TÜVTÜRK Tem Kocaeli Araç Muayene İstasyonu’nda çalışan 48 işçi anayasal hakkını kullanarak sendikamız TÜMTİS’e üye olduktan sonra işveren tarafından işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılan 48 işçi ile ilgili mahkeme süreci devam ederken; Kocaeli 3. İş Mahkemesi’nde bugün (30.11.2015) görülen davada ilk karar çıktı. Mahkeme sendikamıza üye işçilerden Şakir Can, Tuncay Sezer, Mustafa Çağrı Yaşar, Servet Çoruh için sendikal tazminat ve işe iade kararı verirken 6 aydan az çalışan Bayram Karakuzu ve Salih Poyraz için sendikal tazminat kararı verdi.

Bu kararla birlikte işverenin, işçileri sendikaya üye oldukları için işten attığı onaylanmış oldu.