TÜVTÜRK’te 3 İşçi Daha İşe İade ve Sendikal Tazminat Kazandı

TÜVTÜRK’te işten çıkarılan işçilerle ilgili Kocaeli 3. İş Mahkemesi’nin verdiği sendikal tazminat ve işe iade kararının ardından bugün (01.12.2015) Kocaeli 6. İş Mahkemesi’nde görülen davada da sendikal tazminat ve işe iade kararı çıktı.

Mahkeme, Ali Östek, Mutlu Beytar ve Mehmet Barış Yıldız hakkında işe iade ve sendikal tazminat kararı verdi.

kesk_tuvturk_tumtis
TÜVTÜRK-Kocaeli Araç Muayene İstasyonlarında sendikamıza üye işçilerin işten çıkarılması üzerine sendikamız öncülüğünde işyeri önünde, direniş başlatılmıştı.

TÜVTÜRK Tem Kocaeli Araç Muayene İstasyonu’nda çalışan 48 işçi anayasal hakkını kullanarak sendikamız TÜMTİS’e üye olduktan sonra işveren tarafından işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılan 48 işçi ile ilgili mahkeme süreci devam ederken Kocaeli 3. İş Mahkemesi’nde dün (30.11.2015 tarihinde) görülen davada ilk karar çıkmış; Mahkeme, sendikamıza üye 6 işçi hakkında sendikal tazminat ve işe iade kararı vermişti.

Kocaeli 6. İş Mahkemesi’nde bugün görülen davada da mahkeme sendikamıza üye işçilerden Ali Östek, Mutlu Beytar ve Mehmet Barış Yıldız’ın sendikal sebeplerle işten çıkarıldığına kanaat oluşturdu ve 3 işçi hakkında sendikal tazminat ve işe iade kararı verdi.

Bu kararla birlikte işverenin, işçileri sendikaya üye oldukları için işten attığı bir kez daha onaylanmış oldu.