Kıdem Fonu ve ‘Kiralık İşçilik’ Tasarısı Protesto Edildi

Sendikamız TÜMTİS’in de aralarında bulunduğu Türk-İş’e bağlı sendikalar, hükümetin kıdem tazminatını fona devretme planı ile özel istihdam bürolarına “kiralık işçilik” yetkisi veren yasa tasarısını Taksim’de düzenlediği yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto etti. 

tunel_2

Yürüyüşe Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, Genel Mali Sekreterimiz Seyfi Erez, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Muharrem Yıldırım, Genel Eğitim Sekreterimiz Ersin Türkmen, İstanbul 1. Nolu Şube yöneticileri, Gebze Şubesi başkan ve yöneticileri ile ambar, DHL ve UPS Kargo işyerlerinden üyelerimiz katıldı.

kidem_tazminati

10 Milyon İşçi Tehdit Altında 

Tünel’de başlayan yürüyüş Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile devam etti. Basın açıklamasını yapan Türk İŞ 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, daha önce Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen çalışma hayatına ilişkin düzenlemelerin 64. Hükümet tarafından yeniden Meclis gündemine getirilerek “kiralık işçiliğin” yasal zemine oturtulmaya çalışıldığını söyledi.

“Kiralık işçilik” tasarısının yeniden gündeme getirilmesinin işçileri ‘tehdit’ niteliği taşıdığını belirten Uyar konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Tasarıyla, işyerlerinde çalışan sayısının yüzde 25’ine kadarının “kiralık işçi” olmasına olanak sağlanmaktadır. Ancak 1 ila 10 arasında çalışanı bulunan KOBİ’ler için bu sınırlama da bulunmamaktadır. Bu da istihdamın yüzde 60’ını oluşturan KOBİ’lerin istediği kadar kiralık işçi çalıştırmasının yolunu açmaktadır. Büyük işletmeler de dikkate alındığında, mevcut çalışanların yaklaşık 10 milyonunun çalışma biçimi değiştirilerek “kiralık işçi” yapılmasının yolu yasal olarak açılmaktadır.”

kıdem_3

‘Sonuçları Vahim Olur’

Çalışanların yasal güvencelerini ortadan kaldıran bu düzenlemeyi kabul etmenin mümkün olmayacağını belirten Uyar, “Avrupa Birliği ülkelerinde dahi sıkıntılı uygulamalara neden olan ve bu nedenle tartışılan kiralık işçilik düzenlemesi, Türkiye gibi çalışma hayatındaki kuralları henüz oturmamış bir ülkeye uygulandığında çok daha vahim sonuçlara yol açacaktır” dedi.

tunel_1

“Kiralık İşçilik” Taşeronluk Uygulamasını Aratacak

“Taşeronluk uygulamasını dahi çalışanlar için aratacak olan bu düzenleme, modern dünyanın adeta “paralı kölelik” sistemidir” diyen Uyar, birçok çalışan için “mayınlı alanlar” oluşturacak “kiralık işçi” düzenlemesine karşı mücadelenin süreceğini ifade etti.

kidem_3

‘Kimse Kıdem Tazminatı Hakkımıza El Uzatmasın’

Uyar, kıdem tazminatına ilişkin olarak “Kıdem tazminatı kızımızın gelinliği oğlumuzun damatlığıdır. Geleceğimizin umudu ve güvencesidir. Kimse ama kimse bu hakka el uzatmaya kalkmasın” dedi.

Seçim öncesi taşeron işçilerine kadro sözü veren hükümeti sözünde durmaya davet eden Uyar, “1989 bahar eylemlerinde ne yaptıysak gerekeni yine yaparız. Siyasi iktidar, Ankara’da Türk-iş olduğunu hatırlayacaktır” diye konuştu.