ABD’de 40 Bin İletişim İşçisinin Grevi Sürüyor

ABD’de telekomünikasyon devi Verizon’da çalışan 40 bin iletişim işçisinin 13 Nisan’da başlattığı grev, ikinci haftasına girdi. Grev, ABD’de son on yılın en büyük grevi olarak nitelendiriliyor.

verizon_contract
Albany’deki grev zincirinden bir kare, 13 Nisan 2016 | Foto: AP / Mike Groll

Greve çıkan işçilerin çoğu Amerika İletişim İşçileri Sendikası (CWA) ile Uluslararası Elektronik İşçileri Birliği tarafından temsil edilen tekniker ve çağrı merkezilerinde çalışan müşteri temsilcilerinden oluşuyor.

Kablosuz teknolojilerin yükselişe geçmesi ile birlikte şirket yönetimi kablolu ağların operasyonundaki iş gücü maliyetini düşürmeye yönelmiş, sözleşmesi geçen senenin Ağustos ayında biten işçilerin sözleşmelerini yenilememişti.

On aydır süren görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine işçiler genel greve çıkma kararı aldı.

İşçilerin Talebi; İş ve Yaşam Güvencesi
Verizon şirketi iş gücü maliyetini düşürmek için Meksika ve Filipinler gibi iş gücünün ucuz olduğu ülkelerdeki çağrı merkezlerini arttırmayı ve çağrı merkezlerindeki sendikal örgütlenmeyi engelleyen önlemleri hayata geçirmeyi hedefliyor. İş güvencesizliğinin yanı sıra işçiler şirketin emeklilik fonu birikimini belli bir senede dondurma, sağlık sigortası primlerinde kesintiye gitme gibi planlarına da karşı çıkıyorlar.

İşçiler şirketin emek gücünü ucuzlaştırmaya ve esnekleştirmeye yönelik politikalarına karşı grevi sürdürmeye kararlı olduklarını belirtiyorlar.