ITF’den Görevden Uzaklaştırılan BTS Üyesi Kamu Çalışanları İçin Mektup

ITF_logo_kucukboyÜyesi olduğumuz Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu-ITF, Başbakanlık makamına bir mektup göndererek görevden uzaklaştırılan BTS üyesi kamu çalışanlarının bir an önce görevine iade edilmesini talep etti.

Kamuda örgütlü bulunan kardeş sendikamız BTS (Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası) üyelerine yönelik yapılan görevden uzaklaştırmalarla ilgili üst örgütümüz ITF tarafından Başbakanlık makamına bir mektup yazıldı.

Uluslararası federasyon ITF tarafından Başbakan’a hitaben kaleme alınan mektupta, yapılan görevden uzaklaştırma işlemlerinin iptal edilmesi ve görevden uzaklaştırılan BTS üyesi 2 kamu çalışanının bir an önce göreve iadesi istendi.

ITF tarafından Başbakan’a gönderilen mektup şöyle;

Sayın Binali Yıldırım / Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı-Türkiye
E-posta: [email protected] Faks: +90 312 403 62 82 OGS/SMC/GMR/ap 8 Ağustos 2016

Sayın Başbakan,

İki BTS üyesinin açığa alınması ve baskıya maruz kalması

Size bu mektubu 147 ülkede 4.8 milyon işçiyi temsil eden Uluslararası Taşımacılık Çalışanları Federasyonu (ITF) adına 15 Temmuz Cuma günü Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin ardından sendika üye ve yöneticilerine yönelik baskılarla ilgili derin kaygılarımı en net şekilde ifade etmek için yazıyorum.

Türkiye’deki üyemiz örgütlerimizden Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS) iki üyesi yani Sultan Tugay Karakuş (Elazığ Havalimanı) ve Nazım Sarsılmaz’ın (Siirt Havalimanı) 22 Temmuz 2016 tarihinde açığa alındıkları bilgisini edindik. Türkiye’deki “darbe girişiminin destekçisi oldukları” gerekçesiyle açığa alındıkları bildirildi.

Dünyanın geri kalanındaki sendikal hareket gibi ITF ve BTS dahil Türkiye’deki üye örgütleri Türkiye’de gerçekleşen ve başarısızlığa uğrayan darbe girişimini en net şekilde kınamış, o gecenin kurbanlarına en derin başsağlığı dileklerini ifade etmiştir. Demokratik bir şekilde seçilmiş bir hükümete yönelik anayasal olmayan girişimler özellikle de hükümeti devirmek ve siyasi iktidarı ele geçirmek için askeri güç kullanımı kabul edilemez.

Öte yandan, Türkiye hükümetinin uyguladığı büyük etkileri olan tasfiyeden dolayı da derin kaygılar duyuyoruz. Darbe girişimi Olağanüstü Hal Rejimi vasıtasıyla demokratik muhalefeti ortadan kaldırmak için kullanılmamalıdır.

Kardeşlerimiz Karakus ve Sarsılmaz’a yönelik tüm ithamların koşulsuz olarak ve derhal geri çekilmesi için harekete geçmenizi net bir şekilde tavsiye ediyor ve bu konuda yanıtınızı duymayı dört gözle bekliyoruz.

ITF gelişmeleri yakından takip edecek ve hükümetinize Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 87 No’lu Sendika Özgürlüğü ve Sendikalaşma Hakkının Korunması Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası anlaşmalardan doğan yükümlülüklerini hatırlatır.

Saygılarımla,

Stephen Cotton – ITF Genel Sekreteri