25 Kasım Etkinliği

25 Kasım haftası etkinlikleri Gebze Şubemize bağlı iş yerlerinde devam etti. DHL Lojistik A.Ş. işyerlerinde kadın üyelerimize yönelik bildiri dağıtıldı.

dhl_gebze_1

Kadına yönelik şiddettin toplumsal cinsiyet temelli olduğu belirtilen bildiride, kadına yönelik en yaygın şiddet türlerinin, fiziksel, ekonomik, psikolojik ve cinsel şiddet biçiminde ortaya çıktığı belirtildi. Son yıllarda buna teknolojik şiddet biçiminin eklendiği ifade edildi.

dhl_gebze3

Dünyada En Yaygın İnsan Hakkı İhlali

Kadına yönelik şiddetin dünyada en yaygın insan hakkı ihlali olduğu belirtilen bildiride evde, sokakta ve işyerindeki şiddet biçimlerinden söz edildi ve işyerlerindeki en yaygın biçiminin fiziksel şiddet, cinsel taciz ve mobbing olarak ortaya çıktığı ifade edildi.  

Türk Ceza Kanunu’nun işyerinde cinsel tacizi suç saydığı belirtilen bildiride;“Türk Ceza Kanunu’nun 105’inci maddesine göre; bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, 3 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılır.

Türk İş Hukukuna göre 4857 sayılı İş Kanunu’nda cinsel taciz eylemi hem işçiye hem işverene haklı nedenle derhal fesih hakkı veriyor” denildi.

dhl_gebze9

 

Kadına yönelik şiddetle baş etme yöntemlerinin de konuşulduğu etkinlikte, kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve dayanışma çağrısı yapıldı.