İmalattan Tekstile 239 Bin Kişi İşsiz Kaldı

İstihdamın en çok azaldığı 10 sektörde bir yılda 239 bin kişi işini kaybetti. Çalışan sayısı; turizm, imalat, tekstilin dahil olduğu 45 sektörde azalırken 43 sektörde arttı

03

Ekonomideki yavaşlamaya paralel istihdamda kan kaybı sürüyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) hazırladığı İstihdam İzleme Bülteni’ne göre, turizmden, imalat sanayiye makineden tekstile istihdamın en çok azaldığı 10 sektör incelendiğinde Ekim 2015-Ekim 2016 arasında yaklaşık 239 bin kişi işini kaybetti.

88 sektörün toplamında istihdam 42 bin azaldı. İstihdamın en fazla arttığı sektörler arasında eğitim, bina inşaatı, bina dışı inşaat yer alıyor. Sigortalı ücretli çalışan sayısında 45 sektörde azalış, 43 sektörde artış görüldü.

Konaklama birinci TEPAV’ın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Ekim 2016 verilerini değerlendirdiği bültende öne çıkanlar şöyle:

 Sigortalı ücretli çalışan sayısı, Ekim 2016’da Eylül 2016’ya göre mevsimsellikten arındırılmış olarak 3 bin azaldı.

 İstihdamın en çok azaldığı sektör bir yılda 56 bin düşüşle konaklama sektörü oldu.

 Bir yılda istihdamın en çok azaldığı 10 sektörün 4’ünü imalat sanayi sektörleri oluşturdu. İmalat sanayide kayıtlı istihdam bir yılda 55 bin, bir ayda 5 bin azaldı.

 Makine ve ekipman kurulumu ve onarımı sektörü, imalat sanayide çalışan sayısı en fazla azalan sektör oldu. Bu sektörü gıda ürünleri imalatı, fabrikasyon metal ürünleri, giyim eşyaları imalatı ve metalik olmayan ürünler imalatı sektörleri takip etti.

işsiz

Eğitimde arttı 

Yıllık en çok istihdam artışı, 51 bin ile eğitim sektörü oldu. Oransal artışa bakıldığında ise bu sektörde bir yılda yüzde 7.9 artış yaşandı. Bu sektörü, 30 bin artışla bina inşaatı, 25 bin artışla kamu yönetimi ve savunma, zorunlu sosyal güvenlik sektörleri izledi.

 Kadın istihdamı bir yılda 4 bin azaldı. Aynı dönemde imalat sanayinde 18 bin kadın işini kaybetti.

 Sigortalı ücretli çalışan sayısı Ekim 2016’da geçen yıla göre 44 ilde artarken 37 ilde azalış gösterdi. En fazla artış 15 bin ile Kocaeli’nde yaşandı. Oransal olarak sigortalı ücretli istihdamı Ekim 2015’e göre yüzde 20.5 ile en hızlı Bingöl’de arttı.

(Kaynak: Cumhuriyet)