UPS KARGO’DA 3. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Tumtis_logo_site

Merkez Yönetim Kurulumuzun, UPS Kargo’da imzalanan 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne ilişkin açıklaması; 

UPS KARGO’DA 3. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ (TİS) İMZALANDI

 Sendikamız TÜMTİS ile uluslararası kargo şirketi UPS (Ünsped Paket Servisi Tic.Ve San. A.Ş.) arasında 1800 üyemiz adına devam eden 3. Dönem TİS (Toplu İş Sözleşmesi) görüşmeleri sözleşmenin 15.02.2017 tarihinde imzalanması ile sonuçlandı.

Sendikamız, Amerika merkezli UPS kargoda örgütlenme faaliyetini 2010 yılında tamamlayarak; Türkiye’de faaliyet gösteren kargo şirketleri arasında ilk olan bir toplusözleşme ile önemli kazanımlar elde etmişti. UPS Kargo, ülkemizde iş güvenceli ve 8 saatlik iş günü uygulamasının yapıldığı tek kargo şirketidir.

İmzalanan 3. Dönem TİS ile kargo sektörü için önemli bir kazanım daha elde edildi. Esnek çalışmanın alabildiğine yaygınlaştırılmaya çalışıldığı, Pazar tatilinin bile gasp edilmek istendiği bir ortamda Cumartesi günü tatil günü olarak kabul edildi. Cumartesi tatili 15 Mart 2017 tarihinden itibaren uygulamaya konulacak.

ÜYELERİMİZİN ONAYI ALINARAK İMZALANDI

 Sendikamız, toplu sözleşme sürecini üyeleriyle birlikte sürdürdü. Tüm bölgelerde eğilim yoklaması yapıldı ve 3. Dönem TİS üyelerimizin çoğunluğunun onayı alınarak imzalandı.

Sendikamız ile UPS işvereni arasında, 01.02.2017 tarihinde imzalanan 3. Dönem TİS ile toplam ücretlere net olarak %12 ile % 18 arasında değişen oranlarda zam alınmıştır. İşverenin, Türkiye’de örgütlü tek kargo olmasından dolayı öne sürdüğü şartlara rağmen üyelerimizin mevcut haklarından taviz verilmemiş, ekonomik, sosyal ve idari maddelerde yeni artışlar sağlanmıştır.

TAŞIMA İŞÇİLERİNİ SENDİKAMIZDA BİRLEŞMEYE ÇAĞIRIYORUZ!

Sendikamız, taşımacılık ve kargo firmalarında kanun tanımazlığın, kuralsızlığın, güvencesizliğin, günde 12-14 saat çalışmanın kader olmadığını UPS Kargo’da elde ettiği kazanımlar ve imzaladığı TİS ile göstermiştir.

Tüm kargo ve taşıma işçilerini, UPS, DHL ve ARAS KARGO işçilerinin yolundan yürümeye ve sendikamızda örgütlenmeye çağırıyoruz.

Sendikamız tüm olanaklarıyla örgütlenme çalışmalarını sürdürmektedir.

TÜMTİS MERKEZ YÖNETİM KURULU