8 Mart Etkinliğinde; Güvenceli ve Sendikalı İş, Şiddetsiz Yaşam Talebi

Dokuma işçisi kadınların eşit işe eşit ücret mücadelesinin bir kazanımı olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, sendikamız TÜMTİS ile TEKGIDA-İŞ ve DERİTEKS sendikasının düzenlediği ortak bir etkinlikle kutlandı.

???????????????????????????????

8 Mart’ın mücadele ve dayanışma yönüne vurgu yapılan etkinlikte dile getirilen ortak talep “Güvenceli ve Sendikalı İş, Şiddetsiz Yaşam” oldu.

8mart_tumtis

Metal İşçisi Kadınlar Anıldı

DERİTEKS’in Tuzla’da bulunan Toplantı Salonu’nda yapılan etkinlik, 8 Mart programına katılmak için Ankara’ya hareket eden ancak İnegöl’de geçirdikleri trafik kazasında yaşamını yitiren metal işçisi kadınlar ile emek mücadelesinde yaşamını yitiren işçiler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.

8 Mart’ın kadın emeğinin görünürlüğü ve hak alma mücadelesi bağlamında önemli bir tarihsel süreci ifade ettiği vurgulanan etkinlikte, günümüzde kadın işçilerin karşı karşıya bulunduğu temel sorunlar ile çözüm önerileri üzerinde duruldu.

???????????????????????????????

Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Emeği

Toplumsal Cinsiyet Rolleri konusuna da değinilen etkinlikte işyerinde ve yaşamın her alanında karşılaşılan cinsiyetçi dilin sakıncaları üzerinde duruldu ve cinsler arası ayrımcılığın ortadan kaldırılması için öncelikle bu anlayışın terk edilmesi gerektiği ve kamusal mekanların toplumsal cinsiyetin etkisi gözetilerek düzenlenmesi gerektiği ifade edildi.

Günümüzde kadın emeğinin durumu ve istihdam politikaları konusuna da değinilen etkinlikte, yarı zamanlı çalışma, özel istihdam büroları gibi düzenlemelerin kadın emeğini değersizleştiren, esnek ve güvencesiz çalışma biçimleri olduğu ifade edildi. Kadınların gelirinin erkeklere oranla çok daha gerilerde olduğu belirtilen etkinlikte eşit ve adil bir çalışma yaşamı için mücadele ve dayanışma çağrısı yapıldı.

Dünden bugüne kadın emeğinin evrimi ve 8 Mart’ın tarihsel önemine ilişkin vido gösterimin de yapıldığı etkinlikte, katılımcılar görüş ve önerilerini paylaşma fırsatını buldular.

tumtis_kadin
???????????????????????????????
DHL işyerinden kadın üyelerimiz etkinliğe katılan işçiler arasındaydı…

 

 

???????????????????????????????

 ???????????????????????????????