BELEDİYE İŞ’TEN SENDİKAMIZA DESTEK AÇIKLAMASI; SENDİKAL FAALİYET SUÇ DEĞİLDİR, CEZALANDIRILAMAZ…

belediye is

Belediye-İş Sendikası, 14 Şube yöneticimiz ve üyemize yönelik 1 yıl ile 6 yıl arasında değişen hapis cezalarıyla sonuçlanan Ankara Davasına ilişkin  bir açıklama yaparak sendikamızın yanında olduğunu bildirdi.

Kardeş sendikamız Belediye-İş tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

SENDİKAL FAALİYET SUÇ DEĞİLDİR, CEZALANDIRILAMAZ…

TÜMTİS Şube yönetici ve üyeleri 2007 yılında Ankara Horoz Kargo’da örgütlenme çalışmalarına başlamıştı.

Sendika düşmanı ve örgütlenme karşıtı faaliyetleri 20’den fazla mahkeme kararıyla tespit edilen, Horoz Kargo işvereni örgütlenme çalışmalarını engellemek için asılsız iddialarla TÜMTİS üye ve yöneticilerini şikâyet etmişti.

Özel Yetkili Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi ise, sadece işveren şikâyetlerine dayanarak TÜMTİS Yönetici ve üyelerini 1 yıl ile 6 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Bir sendikanın en temel faaliyetlerini suç, sendikayı da suç örgütü kategorisine sokan bu kararın Yargıtay’dan dönmesi beklenirken ne yazık ki Yargıtay anlaşılmaz ve kabul edilemez bir şekilde bu kararı onamıştır.

Bu karar, sadece TÜMTİS üye ve yöneticilerini değil, örgütlenme hakkını ortan kaldıran, sendikal faaliyetleri mahkûm eden bir karardır.

Darbe dönemininim mantığı ile çalışan, FETÖ üyesi olduğu için meslekten el çektirilen hakimlerin verdiği kararlar hukuk dışıdır.

Öncelikle Yargıtay’ın onama verdiği karar; “Özel Yetkili mahkeme” kararıdır.

Özel Yetkili mahkemeler, askeri darbe döneminin mahkemeleri olan sıkıyönetim mahkemeleri ile devlet güvenlik mahkemelerinin alışkanlıkların devam ettiren “suç örgütü” kavramının kişi hak ve özgürlüklerini aşırı sınırlayacak şekilde uygulayan, olağan dönemlerde olmaması mahkemelerdir.

Nitekim bu mahkemeler kanunla ortadan kaldırılmıştır. Temel insan hakkı olan örgütlenme hakkına aykırı, sendikal hak ve özgürlükleri kullanılamaz kılmayı hedefleyen, hakkaniyete, adalete aykırı bu kararı veren, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi hâkimleri “paralel örgüte üye” oldukları gerekçesiyle meslekten el çektirilmiştir.

Yargıtay, askeri darbe döneminin mantığı ile kurulmuş bir mahkemenin, 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası FETÖ terör örgütüne üye olduğu için el çektirilen hakimlerin verdiği bir kararı onamıştır.

TÜMTİS yıllardır fiili meşru mücadele ile hem ülkemizde hem de uluslararası sendikal harekette saygın bir sendikadır. Belediye-İş olarak, TÜMTİS’in  ve  mücadelesinin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, bu haksız kararın düzeltilmesini talep ederiz.

Sendikal örgütlenmeyi engellemeye, sendikacıların gözünü korkutmayı ve yıldırmayı hedefleyen hiçbir ceza, amacına ulaşamamıştır. Saygılarımızla.

Belediye-İş Sendikası