‘Mevsimlik işçiye yasa lazım’

Ağırlıklı olarak Çukurova ve Ege’de tarım, Karadeniz’de fındık, Rize’de çay toplamada çalıştırılan 700 bin civarındaki mevsimlik tarım işçileri için hükümet yasa çıkarmak yerine genelge yayımladı.

tarim_iscisi

İşçilerin ve ailelerinin sorunlarının giderilmesi için yayımlanan genelgede yer alan düzenlemeler özetle şöyle:

-Valilikler mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı yerlerde temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri geçici yerleşim alanları oluşturacak.

-Yerleşim alanları Hazine arazileri üzerine kurulacak. Su ve elektrik giderleri Çalışma Bakanlığı’nca karşılanacak.

-İşçilerin ve ailelerin sağlık taramaları, aşılamaları, gebe, bebek ve çocukların kontrolleri yaptırılacak.

-Sağlık hizmeti verilen işçilerin ve ailelerin kimlik numaraları Mevsimlik Tarım İşçileri Bilgi Sistemi’ne (e-METİP) aktarılacak.

“Dayıbaşı kalkmalı”

İşçilerin mutlaka kayıtlı çalışmaları ve sigortalı olmaları gerektiğine dikkat çeken Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası Başkanı Mustafa Türkel, işçilerin ücretlerinin de en az asgari ücret düzeyine çıkarılması gerektiğini söyledi. Türkel, çocuk işçilerin sömürülmesine izin verilmemesini ve yasal düzenleme yapılmasını talep etti.

Genelgenin yasalaşması halinde daha etkili olacağına vurgulayan Türk-İş’e bağlı Tarımİş Sendikası Başkanı İlhami Polat ise “Ücretler sendikaların da katılımı ile valilikler tarafından oluşturulan komisyonlar aracılığıyla belirlenmeli. Dayıbaşı, çavuşlar devre dışı kalmalı, aradan çıkarılmalı” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet