Emek Örgütlerinden DHL Express Direnişimize Dayanışma Ziyareti

DHL Express Kargoda 23’üncü gününe giren direnişimize emek örgütleri dayanışma ziyaretinde bulundu.

dhl-tumtis

Sendikamıza üye 9 işçinin işten çıkarıldığı uluslararası kargo şirketi DHL Express’in Yenibosna’da bulunan merkez ofisi önünde 17 Temmuz 2017 tarihinde başlayan direnişimiz destek ve dayanışma ile büyüyor.

Bugün (08.08.2017) 23’üncü gününe giren direnişimize Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar ile Belediye-İş, Tekgıda-İş, DERİTEKS İstanbul şube yönetici ve üyeleri ile siyasi parti temsilcileri dayanışma ziyaretinde bulundu.

dhl_2

Direnişimize destek büyüyor

Burada bir konuşma yapan Genel Örgütlenme Sekreterimiz Muharrem Yıldırım, DHL Express işçileriyle dayanışmanın her geçen gün büyüdüğünü, son olarak DHL’nin Latin Amerika ayağında çalışan işçilerden ve bağlı bulundukları sendikalardan Türkiye’deki bu direnişe destek mesajları iletildiğini söyledi.

İçerideki işçilere seslenen Yıldırım; “Bu mücadelede yalnız değiliz. Sendikamız ile konfederasyonumuz Türk-İş ve uluslararası federasyonumuz ITF bizimle. Bu sendikalara bağlı taşıma işçilerinin yüreği bizimle atıyor” dedi.

Sendika hakkına saygı gösterin 

Dünyanın neresinde olursa olsun çalışanların sendika hakkına saygı göstereceğine dair protokol imzalayan DHL’yi verdiği taahhütlere uymaya çağıran Muharrem Yıldırım, “ DHL Express’i işçilere ve sendikaya karşı düşmanlıktan vazgeçmeye, sendika hakkına saygı duymaya çağırıyoruz. Baskı ve ayrımcılık yaparak bu mücadeleyi engelleyemezsiniz. Biz kazanacağız, direnen DHL Express işçileri kazanacak” diye konuştu.

‘İşçinin ekmeğine kan doğramayın’

İşçilere baskı uygulayan şirket yöneticilerine de seslenen Yıldırım; “İşçilerin ekmeğine kan doğramaktan vazgeçin. Biz, yasal haklarımızı kullanıyoruz. Bunu engelleyemezsiniz” dedi. DHL şirketinin Avrupa’da ve birçok ülkede sendikalı işçilerle çalışırken Türkiye’de buna uymadığını belirten Yıldırım, şirketin esnek ve güvencesiz çalışma ile sömürüyü arttırmayı amaçladığını vurguladı.

“Bu mücadelede kararlıyız” diyen Yıldırım, işvereni sendikamızla masaya oturup toplusözleşme görüşmelerini başlatmaya çağırdı.

adnan uyar

Adnan Uyar: Türk-İş olarak bu mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz 

Uluslararası sermayenin gittiği ülkelerde geçici olduğunu emeğin ise kalıcı olduğunu vurgulayan Türk-İş 1. Bölge Başkanı Adnan Uyar da işverene sendikamız TÜMTİS’le uzlaşma çağrısı yaptı.

“Biz kimseyi düşman bellemedik, yasal haklarımızı kullanarak bu mücadeleyi sonuna kadar götüreceğiz” diyen Uyar konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

“Bu kapıda direnen arkadaşların gayreti ve mücadelesi içeride çalışanlar içindir. Bu kapıda nöbet tutan güvenlik görevlileri de dahil kimse buradakilere çatık kaşla bakmamalıdır. Çünkü burada kazanılan hak yarın onlara da yansıyacaktır. Burada işçi kardeşliği var, emek var. Burada işçi düşmanlığı yok. İçeride çalışan ve beyaz yakalı diye tabir edilen yöneticiler, siz de emekçisiniz ancak emeğinizle o masalarda oturuyorsunuz. Saygı duyun, saygı bulursunuz. Türk-İş olarak bu mücadeleyi sonuna kadar destekleyeceğiz ve zafer gelene kadar arkasındayız. Hep birlikte mücadele edeceğiz.”

ALBÜM:

dhl1 dhl2 dhl3 dhl5

dhl10dhl7 dhl8 dhl9