ETF Yürütme Kurulu Bükreş’te Toplandı

Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu (ETF) Yürütme Kurulu toplantısı Bükreş’te gerçekleşti. Toplantıda 8 Haziran’da DHL Express işçileriyle dayanışma amacıyla eş zamanlı küresel eylem kararı alındı. Avrupa’da 5 milyon işçiyi temsil eden ETF’nin yürütme kurulu üyeleri arasında Genel Başkanımız Kenan Öztürk de yer alıyor.

Genel Başkanımız Kenan Öztürk’ün hazır bulunduğu ETF Yürütme Kurulu toplantısı 23-24 Mayıs 2018 tarihinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleşti. Avrupa’da taşımacılık işçilerinin çalışma ve örgütlenme sorunlarının ele alındığı toplantıda son altı aylık faaliyetin değerlendirilmesi yapıldı.

ETF Yürütme Kurulu toplantısında, Karayolu, Raylı Taşımacılık, Balıkçılık, Liman, Turizm, Denizcilik ve diğer bölümlerin faaliyet raporları ayrı ayrı okunup görüşüldü.

Kadın işçilere yönelik eğitim faaliyetleri ile mali raporun değerlendirildiği toplantıda Avrupa’da sendikal gündem ve ETF kampanyaları üzerinde duruldu. Toplantıda, Avrupa’da devam etmekte olan Adil Taşımacılık Kampanyası’nda gelinen süreç hakkında değerlendirme yapıldı.

Başkan Moreels; Dayanışma ve Desteğimiz Sürecektir
Toplantının açılış konuşmasını yapan ETF Genel Başkanı Frank Moreels, geçen toplantıdan itibaren gerçekleştirilen hedefler hakkında değerlendirme yaptı.

Moreels bu süreçte DHL Express işçileriyle ve Ankara Şubemizin cezaevinde bulunan başkan ve yöneticileriyle görüşmek amacıyla geçtiğimiz Mart ayında Türkiye’ye yapılan ziyaretten de bahsetti. Türkiye’de sendikacıların sendikacılık faaliyeti nedeniyle hapse konulmasını ve görüş izni verilmemesini insanlık suçu olarak nitelendiren Moreels, cezaevindeki yöneticilerimizle ve sendikamızla dayanışmanın süreceğini söyledi.

Üst federasyon ETF’nin, Türkiye’de sendikalaşma mücadelesi veren DHL Express işçileriyle dayanışmak amacıyla 8 Haziran’ı “DHL Express İşçileriyle Dayanışma ve Küresel Eylem Günü” ilan ettiğini belirten Moreels, aynı çatı altındaki sendikalara küresel eylem gününe destek verme ve katılım çağrısı yaptı.

DHL’nin diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sendikal hakları tanımak durumunda olduğunu belirten Genel Başkan Moreels, sürecin bir an önce toplu sözleşme kazanımlarıyla sonuçlanmasını istediklerini belirterek DHL Express işçileriyle ve sendikamızla dayanışmanın süreceğini ifade etti.

Sendikalar Demokrasiden Yanadır
Genel Başkanımız Kenan Öztürk toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’de Olağanüstü Hal uygulamaları nedeniyle yaşanan hak ihlalleri ve sendikacılık faaliyetinin karşı karşıya bulunduğu sorunlara dikkat çekti. Bu dönemde işten çıkarma, basına yönelik sansür, grev yasaklamaları, akademisyen, gazeteci ve sendikacılara yönelik tutuklamaların yaşandığını dile getiren Başkan Öztürk, sendikaların demokrasiden yana kuruluşlar olduğunu vurguladı.

Ankara Şubemizin başkan ve yöneticilerinin 1 yıl ile 6,5 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldığı yargılama sürecine de değinen Başkan Öztürk, bu durumunun bir hukuk skandalı olduğunu ve açıkça sendikacılık faaliyetinin cezalandırılması anlamına geldiğini söyledi. Başkan Öztürk, şube yöneticilerimizin mağdur eden bu durumun ortadan kaldırılması için sendikamızın çabalarının sürdüğünü ifade etti.

Başkan Öztürk Dayanışma Çağrısı Yaptı
Sendikamızın, DHL Express’te sürdürdüğü örgütlenme faaliyeti ve gelinen süreç hakkında bilgi aktaran Başkan Öztürk, sendikamızın tüm engellemelere rağmen bu iş yerinde örgütlenme faaliyeti yürüterek çoğunluk tespiti yaptığını ancak işverenin çoğunluk tespitine itiraz ederek süreci uzatmaya çalıştığını söyledi. DHL’nin, uluslararası federasyon ITF, UNI ve Alman hükümet temsilcisiyle geçtiğimiz yıl imzaladığı protokolü anımsatan Başkan Öztürk, şirketin, bu protokolde sendika hakkına saygı göstereceğini taahhüt ettiğini ancak Türkiye’de bu taahhütlerini yerine getirmediğini, bu süreçte sendikamız üyesi 9 işçiyi işten çıkardığını aktardı. Başkan Öztürk, işten çıkarılan üyelerimizin iş yeri önünde direnişe geçtiğini ve yaklaşık 1 yıldır devam eden direnişin kararlılıkla sürdüğünü ifade etti.

DHL’nin, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de sendika hakkına saygı duyması gerektiğini ifade eden Başkan Öztürk, aynı federasyon içinde yer aldığımız ETF’ye bağlı tüm sendikaları DHL Express işçilerinin mücadelesine destek vermeye çağırdı.

Uluslararası şirketlerde örgütlenmenin uluslararası dayanışmayı zorunlu hale getirdiğini belirten Başkan Öztürk, DHL Express’te örgütlenme sürecinin toplu sözleşme kazanımlarıyla sonuçlanmasının uluslararası önemde olacağını vurguladı. Başkan Öztürk, bu bağlamda 8 Haziran eylemine katılım ve desteğin de önemli olduğunu ifade etti.

8 Haziran DHL Express İşçileriyle Dayanışma ve Küresel Eylem Günü
Toplantı sonunda 8 Haziran DHL Express İşçileriyle Dayanışma ve Küresel Eylem Günü kapsamında ETF’nin örgütlü bulunduğu tüm bölge ve ülkelerde eş zamanlı eylem kararı alındı.