Uluslararası Sendikalar DHL Express İşçileri İçin Harekete Geçti; 8 Haziran’da Küresel Eylem İlan Edildi

Uluslararası sendikalar, DHL Express’in hak tanımaz tutumuna karşı harekete geçiyor. Dünyada 19 milyon taşımacılık işçisini temsil eden ITF (Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu) ile onun Avrupa kolu olan ETF (Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu) Türkiye’de sendikalaşma mücadelesi veren DHL Express işçileriyle dayanışmak ve sendika hakkına saygı duyması konusunda şirketi uyarmak amacıyla 8 Haziran’da eş zamanlı küresel eylem kararı aldı.

Uluslararası federasyon ITF ve ETF bağlı sendikaları, DHL Express işçileriyle dayanışmak için 8 Haziran 2018 gününde, tüm bölge ve ülkelerde harekete geçmeye çağırdı.

ITF ve ETF tarafından yapılan çağrıda sendikamız TÜMTİS’in bu işyerinde örgütlenerek çoğunluk tespiti yaptırdığını ancak işverenin çoğunluk tespitine itiraz ederek sendika üyesi işçilere yönelik baskı ve mobbing uygulayarak ve işten çıkarma yaparak örgütlenmeyi engellemeye çalıştığı belirtildi.

Sendika hakkının anayasal bir hak olduğu, şirketin de bu hakka saygı göstereceğine dair uluslararası bir protokole imza attığı hatırlatılan çağrı metninde, bu protokole rağmen DHL’nin açıkça hak ihlali yaptığı vurgulandı. Metinde, “TÜMTİS üyesi DHL Express işçileri yaklaşık bir yıldır direnişini sürdürüyor. DHL Express’in itirazını derhal geri çekmesini sağlamalıyız. Baskılar ve sendika düşmanlığı sona ermelidir. TÜMTİS üyesi DHL Express işçileri ve geri kalan tüm DHL Express işçileri müzakere sonucu elde edilmiş adil bir toplu iş sözleşmesi hak etmektedir” denildi.

Üst federasyon ITF ve ETF bu kapsamda hem ilgili bakanlıklara hem de şirket yönetimine mektup göndererek demokratik ve evrensel hukuk ilkelerinin yerine getirilmesini talep etti.

ITF ve ETF bağlı sendikaları 8 Haziran’da eyleme geçmeye çağırdı.