ARAS KARGO’DA YETKİYİ ALDIK, TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ BAŞLADI

Merkez Yönetim Kurulumuzun 10.09.2018 tarihli açıklaması;

ARAS KARGO’DA YETKİYİ ALDIK, TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ BAŞLADI

Aras Kargo’da, sendikamızın yetkisi Çalışma Bakanlığı’nın 03.09.2018 tarihli yazısı ile kesinleşti. Yerel mahkemeden sonra, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de sendikamızı haklı bulmuş ve Aras Kargo’da çoğunluk sağladığımıza karar vermişti.

Yargıtay kararından sonra Çalışma Bakanlığı yetki belgesini taraflara göndererek yaklaşık dört yıldır devam eden hukuki sürecin bitmesini sağlamış oldu. Sendikamızın, üyeleriyle birlikte yürüttüğü kararlı mücadele sonucunda Aras Kargo işyerinde toplusözleşme sürecine gelindi.

Türkiye’nin önemli kargo firmalarından olan Aras Kargo’da yoğun bir örgütlenme çalışmasının sonunda 2015 yılında yasal çoğunluğu sağlamıştık. Çalışma Bakanlığı’nın çoğunluk tespitine karşı işveren, yasalardaki boşlukları kullanarak itiraz davası açmış, bu sayede toplu sözleşme sürecini durdurmuştu.

İşverenin açtığı itiraz davası, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında adliyelerde yaşanan hakim değişiklikleri, Bölge Adliye Mahkemeleri’nin kurulması nedeniyle yaklaşık 22 ay sürdü. İstanbul 16. İş Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, sendikamızın Aras Kargo işyerinde toplu sözleşme için yeterli yasal çoğunluğu sağladığına karar verdi. Aras Kargo işvereni mahkemenin bu kararına itiraz etti. İtiraz üzerine dosyanın gönderildiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) de sendikamızı haklı buldu. İşveren bu kez dosyanın temyizi için Yargıtay’a başvurdu. İşverenin tüm itirazlarına Yargıtay son noktayı koydu ve Yargıtay da sendikamızı haklı buldu.

Adli sistemdeki mevcut hantallığa ve sendikalaşma önündeki anti demokratik süreçlere rağmen Aras Kargo işçisi hiçbir zaman yılgınlığa kapılmadı. Sendikası etrafında kenetlenen Aras Kargo işçisi, inançla yürüttüğü kararlı mücadele sonucunda TİS (Toplu İş Sözleşmesi) masasına gelmiş bulunmaktadır. Sendikamız öncülüğünde yürüttüğü örgütlenme mücadelesini hukuki kazanımla taçlandıran Aras Kargo işçisi, toplu sözleşme masasından da kazanımla çıkabilmek için aynı kararlılık ve inançla sendikası etrafında kenetlenerek bu mücadeleyi başarıya ulaştıracaktır.

Aras Kargo 844 şubesi, 28 aktarma merkeziyle, 1500 yerleşim yerinde 10 binden fazla çalışanıyla Türkiye’deki en büyük kargo işletmelerinden birisidir. Aras Kargo’da sağlanan bu başarı ülkemizde kargo işçisinin kaderini etkileyecek önemdedir. Sendikamızın, tüm zorluklara karşın örgütlenme çalışmasında sağladığı bu başarı, kargo işçilerinin geleceğini kazanma mücadelesinde önemli bir aşama olmuştur.

Kuralsız, güvencesiz çalışmaya son vermek için tüm kargo ve lojistik işçilerini sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz. 

Daha önce UPS Kargo ve DHL Lojistik’te kararlı mücadeleler sonucunda imzaladığı TİS’ler ile kargo ve lojistik işçileri açısından önemli kazanımlar elde eden sendikamız, Türkiye’nin önemli kargo firmalarından olan DHL Express ve Aras Kargo’da da TİS aşamasına gelmiş bulunmaktadır.

Bu süreci, başarılı bir TİS ile taçlandıracağımıza inanıyoruz. Bunun için de mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz. Tüm kargo, lojistik ve taşıma işçilerini sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla bildiririz.

TÜMTİS MERKEZ YÖNETİM KURULU