ITF’nin 44. Kongresi Singapur’da yapıldı

Üyesi olduğumuz Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu’nun (ITF) 44. Kongresi 14-20 Ekim 2018 tarihinde Singapur’da yapıldı. Kongrede sendikamızı Genel Başkan Kenan Öztürk, Genel Sekreter Gürel Yılmaz ve DHL Express işyerinden üyemiz Berk Kalyoncu temsil etti.

 

 

140 ülkeden yaklaşık 22 milyon üyesi bulunan 600’ün üzerinde taşımacılık işçisi sendikasının katıldığı kongrede, taşımacılık isçilerinin ortak hedefleri ve gelecek 4 yıl içinde gündemde olacak stratejik politikaları üzerinde duruldu. Dijitalleşmenin küresel taşımacılığı nasıl şekillendirdiği ağırlıklı tartışılan konular arasındaydı.

Küresel şirketlerde sürdürülen örgütlenme kampanyalarının değerlendirildiği kongrede, ITF’nin yeni dönemde daha aktif örgütlenme kampanyaları düzenlemesi ve örgütlenmeye hız verilmesi kararı alındı.

Crumlin ve Cotton yeniden seçildi
Kongrede yapılan seçimlerde mevcut başkan Paddy Crumlin ve General Sekreter Stephen Cotton yeniden seçildi. ITF Kara Taşımacılığı Bölümü Başkanlığına Jimmy Hoffa getirildi. Jimmy Hoffa, 1 Haziran 2019’da görevini Tony Sheldon’a devredecek.

TÜMTİS’in çalışmaları ilham veriyor
Genel Başkan Kenan Öztürk ve Genel Sekreter Gürel Yılmaz kongrede tek aday olarak seçime giren ve yeniden seçilen ITF Genel Sekreteri Stephan Cotton ile bir araya gelerek tebriklerini iletti.

TÜMTİS’in faaliyetlerini yakından takip ettiğini belirten Stephan Cotton, sendikamızın UPS Kargo ve DHL Lojistik’in ardından DHL Express ve Aras Kargo’da elde ettiği örgütlenme başarısının ITF’ye tüm bağlı sendikalara ilham verdiğini söyledi.

Görüşmede, DHL Express’te sürdürülen örgütlenme çalışması ve gelinen aşama ile ilgili bilgi paylaşıldı. Stephan Cotton, DHL Express’te toplu sözleşme aşamasına gelinmesini ve işverenle müzakerelerin başlamasını önemli bulduklarını söyledi, öte yandan sendikal nedenlerle işten çıkarılan işçilerin geri alınmamasının kabul edilemez olduğunu, bu konuda her türlü çabayı göstereceklerini, DHL Express işçilerine ve TÜMTİS’e sonuna kadar destek ve dayanışmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Görüşmede cezaevinde bulunan şube başkanı Nurettin Kılıçdoğan hakkında da bilgi alışverişinde bulunuldu.

Kara taşımacılığı konferansı
Genel kurul bünyesinde gerçekleşen ITF Kara Taşımacılığı Bölümü konferansında bir konuşma yapan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, insanca yaşam ve insanca çalışma mücadelesinin tüm dünya işçilerinin mücadelesi olduğunu, bu bağlamda sendikalara önemli görevler düştüğünü söyledi. Örgütlü ve birleşik mücadele gerekliliğinin altını çizen Başkan Öztürk, Türkiye’de örgütlenme sorunlarına değindi, DHL Express ve Aras Kargo’da gelinen süreç hakkında bilgi paylaştı.

 

 

DHL Express Türkiye örgütlenmesinde uluslararası sendikal dayanışmanın önemli rol oynadığını belirten Başkan Öztürk, özellikle 8 Haziran 2018’de hayata geçirilen küresel eylemlerin etkili olduğunu söyledi.

DHL Express’teki sendikal kazanımın uluslararası dayanışma ve mücadelenin bir kazanımı olduğunu belirten Başkan Öztürk, bu süreçte dayanışma içerisinde olan üst örgütümüz ITF ve ETF ile bağlı sendikalara, Türkiye’ye gelip bizzat direniş yerini ziyaret eden ve şirket ile protokol görüşmelerine katılan delegasyona teşekkür etti.

Gelinen süreçte, işverenle TİS görüşmelerine başlandığını, işten çıkarılan işçilerin geri alınması konusunda görüşmelerin sürdüğünü ancak bu işçilere henüz işbaşı yaptırılmadığını aktaran Başkan Öztürk, bu konuda dayanışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Başkan Öztürk, işten atılan işçilerin 460 günden bu yana işyeri önünde direnişini sürdürdüğünü, sendikal sebeplerle işten atıldığı mahkeme kararlarıyla ispat edilmiş olan bu işçilerin bir an önce işlerine geri alınması gerektiğini belirterek, üst federasyon ITF, ETF ve bağlı sendikalara dayanışmayı sürdürme çağrısı yaptı.

TÜMTİS’le dayanışmamız sürecek
ITF’ye bağlı çok sayıda sendika yöneticisi DHL Express’teki sendikal kazanımdan dolayı TÜMTİS’i kutladı. İşçilerin işe alınmamasını ise kabul edilemez bulduklarını, bunun sendika hakkına bir tahammülsüzlük ve aynı zamanda şirketin ITF ile imzaladığı protokolün ihlali anlamına geldiğini; sonuna kadar TÜMTİS’le dayanışma içinde olunacağını, DHL Express Türkiye’deki bu durumla ilgili genel kurulda da dayanışma kararı alınması yönünde görüş bildirdiler.

Konferansın sonuç bildirgesinde Türkiye’deki DHL Express işçileriyle dayanışmanın işçiler işbaşı yapana kadar sürdürülmesi kararı alındı. Karar genel kurula sunularak oy birliği ile kabul edildi.

Farklı ülke delegasyonu bir araya geldi
Genel Başkan Kenan Öztürk ve Genel Sekreter Gürel Yılmaz konferansın ardından ETF Genel Başkanı Frank Moreels ve Genel Sekreteri Eduardo Chagas ile ITF Kara Taşımacılığı Bölüm Başkanı Noel Coard ile bir araya geldi.

Görüşmede DHL Express Türkiye ve Aras Kargo örgütlenme kampanyaları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Sendikamızın yeni işyerlerinde örgütlenmesini önemli bulduklarını belirten ETF Başkanı Moreels, Genel Sekreter Chagas ve Bölüm Başkanı Coard, TÜMTİS’le dayanışmanın bundan sonra da devam edeceğini DHL Express’te örgütlenme sürecinde işten çıkarılan işçilerin geri alınması konusunda girişimlerini sürdüreceklerini ifade ettiler.

UPS‘de örgütlü Amerika’nın en güçlü sendikalarından olan TEAMSTERS Sendikası Genel Başkanı Jimmy Hoffa ile de bir araya gelindi. Jimmy Hoffa, Türkiye’deki örgütlenme kampanyalarını yakından takip ettiğini, kargo firmalarındaki başarılı örgütlenme çalışmalarını son derece önemli bulduğunu, TÜMTİS’le dayanışmanın süreceğini ve her konuda destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

TÜMTİS’in Türkiye’deki başarılı örgütlenmelerini ve taşıma işçilerinin sendikal kazanımlarını tüm dünya işçilerinin kazanımı olarak değerlendirdiklerini belirten Avrupa, Çin, Bahreyn ve Güney Kore’nin aralarında bulunduğu pek çok sendika delegasyonu sendikamıza dayanışma mesajını ilettiler.