Sendikamıza tebrik mesajları

Üst örgütümüz ITF (Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu) ve ETF (Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu), DHL Express’te toplu iş sözleşmesi bağıtlanmasını ‘azmin, kararlılığın ve uluslararası sınıf dayanışmasının kazanımı’ olarak değerlendirdi. ITF ve ETF gönderdiği bir mesaj ile sendikamızı bu başarısından dolayı tebrik etti.

ITF ve ETF delegasyonu direniş çadırına gelerek sendikamıza ve DHL Express işçilerine destek vermişti. (29.03.2018)

 

Haberi www.itfglobal.org (*) adlı web sitesinde, TÜMTİS, DHL Express İle Önemli Bir Anlaşma İmzaladı. Bu anlaşma çok uzun süreli ve bazen çok çetin bir sürecin sonucunda dünya çapında uluslararası dayanışmanın da desteği ile başarıya ulaştı.” Sözleriyle duyuran ITF, sendikamızın üyelerinin bu süreçte 556 gün bir direniş yaptığını hatırlattı.

Haberde, ITF General Sekreteri Stephen Cotton’un konuya ilişkin şu mesajına da yer verildi; “Bugün imzalanan toplu sözleşme TÜMTİS’in kazanmak için çok büyük zorluklarla başa çıktığı büyük bir başarıdır. Sendikal hakkın tanınmasına ITF’nin dünya çapındaki 20 milyon üyesinin yürüttüğü kampanya desteği ile gelinmiştir.“

***

‘Kararlılığınız ilham veriyor’
ETF Genel Başkanı Frank Moreels de bir mesaj ile sendikamızı tebrik etti. Mesajında uluslararası dayanışmanın gücüne dikkat çeken Genel Başkan Moreels şöyle dedi;

“Sevgili Kardeşim Kenan ve TÜMTİS’teki tüm kardeşlerim

Bu zafer için sizleri tebrik ederim. Bu sizin sendikanız için çok çetin ve uzun bir yolculuk oldu. Ancak sonunda siz kazandınız, DHL Express tarafından sendika olarak tanındınız ve TİS imzaladınız. Sizin kararlılığınız hepimiz için ilham kaynağıdır.

Ve uluslararası dayanışmanın çok önemli bir şey olduğunu bir kez daha gösterdi. Bir kez daha yaptığımız gösteriler, eğer birlik olursak kazanacağımızı gösterdi.

Şimdi bu başarıyı kutlama zamanı ve yeni mücadelelere hazırlanma zamanı.

Birlikte güçlüyüz

Frank Moreels”

***

Kararlılık ve azminizi kutlarım
Bu aşamaya büyük bir mücadele ve azimle gelindiğini belirten ETF Genel Sekreteri Eduardo Chagas’ın mesajı ise şöyle oldu;

“Sevgili Kenan

Sizi bir kez daha bu başarı için kutlarım. Bu zafer tamamen sizin kararlılık ve azminiz, sendika çalışanları ve DHL Express’teki üye arkadaşların büyük mücadelesi ile gelmiştir.

Sendikal mücadelenin güç kazanması ancak işçi sınıfının kararlılığı ve birbirine bağlılığı ile oluşur. Şuna eminim ki TÜMTİS sizin liderliğiniz ile daha birçok zafer kazanacaktır. Ve bu zaferlerde ETF her şekilde yanınızda olacaktır.

Dayanışmayla!

Eduardo Chagas”

ITF ve ETF yöneticileri ile ITF Gençlik Kolları üyeleri direniş alanında.

***
‘Dayanışmanın gücü umut oldu’
Yurt içinden kardeş sendikalarımızın da tebrik mesajları oldu. Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Savaş Nigar gönderdiği mesajında şöyle dedi;

“Sayın Başkan

TÜMTİS’in DHL Express’te sürdürdüğü 556 günlük onurlu mücadelenin karşılığını bulması, bu mücadelenin mimarı olan DHL Express emekçilerinin haklarını alması ve tabi ki dayanışmanın gücü başta kargo işçileri olmak üzere alınteri için direnen tüm emekçilere umut olmuştur.

Umut ve dayanışmanın hep başrolde olması temennisiyle, birinci dönem toplu iş sözleşmesinin başta DHL Express emekçileri ve TÜMTİS sendikası olmak üzere sendikal mücadelenize hayırlı olmasını diliyor ve bu kazımda emeği geçen herkesi kutluyorum.

Savaş Nigar/ Genel Başkan”

***

*ITF sitesinde yer alan habere bu linkten erişilebilir; http://www.itfglobal.org/en/news-events/press-releases/2019/january/turkish-union-wins-important-agreement-with-dhl-express/