Üç ayda bir Soma

Soma’daki maden katliamının üzerinden beş yıl geçti ancak değişen bir şey olmadı. Yılın ilk üç ayında en az 392 işçi iş kazaları sonucu hayatını kaybetti. Denetimlerin ve iş güvenliği önlemlerinin yetersiz kalması, 2019’da Türkiye’ye bir Soma acısı daha yaşattı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, “Mart Ayı İş Cinayetleri Raporu”nu açıkladı. Yazılı, görsel, dijital basından ve işçilerden edinilen bilgiye dayanarak hazırlanan rapora göre, dördü kadın olmak üzere en az 108 işçi iş kazaları sonucu yaşamını yitirdi. Yılın ilk üç ayında iş kazaları sonucu hayata gözlerini yuman işçi sayısı 392’ye ulaştı. Ölümlü iş kazaları, Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği maden kazasından ders alınmadığını ortaya koyarken Türkiye bir Soma acısını daha 2019 yılında yaşamış oldu.

Hayatını kaybeden 108 emekçinin 85’i işçi-memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 23’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluştu.

YÜZDE 99’U SENDİKASIZ
Ölenlerin birinin (yüzde 0.92) sendikalı, 107’sinin (yüzde 99.08) sendikasız olması dikkat çekerken sendikalı işçinin metal işkolunda çalıştığı tespit edildi.

İşçi ölümleri en çok inşaat-yol, tarım-orman, taşımacılık, genel işler, ticaret-büro, maden, kimya ve enerji işkollarında yoğunlaştı. İş kazalarının yüzde 26’sı (28 emekçi) inşaat-yol işkolunda; yüzde 26’sı (28 işçi) tarım-orman işkolunda; yüzde 13’ü (14) taşımacılık işkolunda; yüzde 7’si (8 işçi) genel işler işkolunda; yüzde 5’i (5 işçi) ticaret-büro işkolunda yaşandı.

11 GÖÇMEN İŞÇİ CAN VERDİ
Raporda, ölümlü iş kazalarının nedenleri de yer aldı. İşçiler en çok ezilme-göçük, trafik-servis kazası, yüksekten düşme ve kalp krizi nedenli can verdi. Raporda özellikle kalp krizlerindeki artışın; uzun, yoğun ve fazla çalışmanın çıplak bir sonucu olduğu değerlendirilmesi yapıldı. Ölenlerin yüzde 19’u ezilme-göçük nedeniyle; yüzde 15’i trafik-servis kazası nedeniyle; yüzde 14’ü düşme nedeniyle can verdi. Ölümlü iş kazalarının en çok yaşandığı iller arasında Kayseri, Ankara, Kocaeli, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Denizli, Gaziantep ve Zonguldak ilk sıralarda yer aldı. Kayseri’de 8 ölüm; Ankara ve Kocaeli’de 7’şer ölüm; İstanbul’da 6 ölüm; İzmir’de 5 ölüm yaşandı. Mart ayında 7’si Afganistanlı, ikisi Suriyeli ve ikisi Türkmenistanlı olmak üzere 11 mülteci-göçmen işçisi iş kazaları sonucu hayatını kaybetti. Dördü tarımda biri inşaatta çalışırken beş çocuk işçi can verdi.

Kaynak: Aydınlık