Direnişteki Cargill işçilerine destek verdik

İşten çıkarıldıkları şirketin İstanbul genel merkezi önünde direnişini sürdüren Tekgıda-İş üyesi Cargill işçilerine destek ve dayanışma ziyaretinde bulunduk.

Aras Kargo Avrupa yakası işyeri temsilcilerimiz ile DHL Lojistik işyerinden üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirilen ziyarette sonuna kadar Cargill işçilerinin yanında olunacağı bildirildi.

Ziyaret sırasında yapılan konuşmalarda mücadele ve dayanışmanın önemi vurgulandı. Sendikal örgütlenme önündeki engellerin sürdüğü, kıdem tazminatı gaspı, zorunlu bireysel emeklilik gibi işçilerin haklarına yönelik saldırıların gündemde olduğu böylesi bir dönemde Cargill işçilerinin direnişinin örnek bir mücadele olduğu belirtildi.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Cargill işçileri, üyemiz kargo işçilerinin DHL Ekpress ve Aras Kargo’daki başarılı örgütlenmelerini yakından takip ettiklerini belirttiler.

ABD’li gıda tekeli Cargill’in Bursa Orhangazi’deki işyerinde sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan işçiler, 490 günü aşkın süredir direniyor. Direnişini, şirketin İstanbul Ataşehir’deki genel müdürlük binası önüne taşıyan işçiler geceleri de direniş alanını terk etmiyor.

Direniş alanına “Cargill işçileri yalnız değildir” yazılı pankartı ile gelindi.