‘Kıdem’ kırmızı çizgimiz

Ankara’daki Büyük Anadolu Oteli’nde yapılacak bu genel kurula hiçbir siyasi davet edilmedi. Bazı sendikalar, “Biz derdimizi kime anlatacağız. Siyasiler çağrılmalıydı” eleştirisini yaptı. Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası, Türk-İş’ten ayrılma kararı almış, ancak bu kararın uygulanmasını sendika yönetim kuruluna bırakmıştı. Türk-İş Genel Kurulu’nun gündemine, “Tek Gıda-İş Sendikası üyelik durumunun görüşülmesi ve karara bağlanması” maddesi eklendi.

Ergün Atalay başkanlığındaki Türk-İş yönetimi, genel kurula tek liste olarak girecek. Son iki genel kurulda delegelerin oylarıyla kıdem tazminatının “kırmızı çizgi” olduğu, dokunulması halinde genel greve çıkılacağına ilişkin kararlar alınmıştı. Genel kurulda önerge verilerek aynı kararın yeniden geçirilmesi bekleniyor. Kıdem tazminatı hakkında alınan karar şöyleydi:
“Kıdem tazminatı, Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Türk-İş Genel Kurulu bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasından yanadır. Türk-İş’in kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın tasviyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında cevabı genel grev olacaktır.”
İŞÇİDEN ASGARİ ÜCRET İÇİN BİRLİK
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Ayrıştığımız zaman bedelini beraber ödüyoruz. Yan yana gelmek mecburiyetindeyiz. Bu sene asgari ücreti belirleme sürecini beraber götüreceğiz.
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bu yılki Asgari Ücret Komisyonunu belirlediklerini vurgulayarak “Atadığımız komisyon bugün saat 15.00’te Hak-İş’e, 19.00’da da İstanbul’a DİSK’e gidecek. İlk defa 39 sene sonra DİSK’in de Hak-İş’in de yönetimlerinin görüşü alınacak. Bu süreci beraber götüreceğiz bu sene” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile Türk-İş Genel Merkezi’nde Genel Başkan Ergün Atalay’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Atalay, daha önce vergiyle ilgili bir toplantı yaptıklarını ancak bir netice alamadıklarını belirterek işçinin ocak ayında aldığı ücreti, aralık ayında da almak istediğini dile getirdi.

DİSK’in de Hak-İş’in de görüşünü almayı önemsediğinin altını çizen Atalay, “Ayrıştığımız zaman bedelini beraber ödüyoruz. Yan yana gelmek mecburiyetindeyiz. Geç de olsa yan yana geldik bu vergiyle ilgili. Asgari ücretle ilgili de bu süreci devam ettirmek istiyoruz. Ülkede yeteri kadar sıkıntımız var mı, var” diye konuştu.

2 BİN 578 TL OLMALI
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, asgari ücretin en az 2 bin 500 TL olması gerektiğini söylerken, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da 2 bin 578 TL olan yaşam maliyetinin altında bir şeyi konuşmayacaklarını dile getirdi. Öztrak, Türkiye’nin gerçek gündeminin ekonomik kriz olduğunu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2.5 milyon kişiye istihdam sözü verdiğini anımsatarak “Bırakın 2.5 milyon kişiye istihdam yaratmayı, 789 bin kişi işinden oldu. Bunun hesabı nerede verilecek” dedi.
CHP’li Ağbaba da Türkiye’de yaklaşık 6 milyon işçinin asgari ücretle çalıştığını anımsatarak  AB verileriyle karşılaştırıldığında Türkiye’de çalışanların yüzde 43’ünün asgari ücrete tabi olduğunu dile getirdi.
Kaynak: Mustafa Çakır/Cumhuriyet