Fransa emeklilik reformuna karşı grevde

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformuna karşı başlatılan grev 36’ıncı gününü geride bıraktı. Dün başta Paris olmak üzere işçiler, emekçiler ve gençler ülkenin sokaklarını doldurdu. On binler, Macron hükümetine emeklilik hakkına saldıran yasa tasarısını geri çekme çağrısında bulundu.

Emeklilik reformu karşıtı grev Faransa’daki son 34 yılın en uzun süren grevine dönüşmüş durumda. özellikle ulaşım ve kamu kurumlarında greve kalım yüksek. Paris’te metro hatlarının büyük bölümü çalışmazken diğer hatlarda belirli saatlerde saferler yapılıyor. ülkedeki teren seferlerinde de ciddi aksamalar yaşanıyor. Başkentte ve çevresinde yollarda yüzlerce kilometrelik araç kuyruğu oluşuyor. 

FRANSA HALKI YASAYI İSTEMİYOR

Medya “hayatın felç olduğuna insanların mağdur olduğuna” dair haberlerle grevi maniple etmeye çalışsa da Fransa halkının reform karşıtı tepkisi ve grevlere desteği sürüyor. Son yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 75’i reformun geri çekilmesini veya üzerinde değişiklik yapılmasını istiyor.

Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, nakliye şoförleri, Fransız devletine ait elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF ve otomotiv üreticisi Renault personeli ile rafineri çalışanları bulunuyor. 

Kaynak: Evrensel