Hiçbir iş cinayeti kader değil

TMMOB, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uzmanı Yüksel Erdoğan Alayoğlu’nun inşaattan düşerek yaşamını yitirmesi üzerine yaptığı açıklamada, “hiçbir iş cinayetinin kader olmadığını” vurguladı.

Ankara’da Havelsan’a ait bir inşaatta geçen salı günü, inşaat mühendisi ve İSG uzmanı Yüksel Erdoğan Alayoğlu inşaattan düşerek yaşamını yitirmişti. TMMOB Ankara il Koordinasyon Kurulu’ndan yapılan açıklamada, bu ölümün kaza değil, iş cinayeti olduğuna dikkat çekildi. Olayın ardından inşaatta incelemelerde bulunmak üzere bir heyet gönderdiklerini, ancak YDA AŞ yetkilileri tarafından engellendiklerini belirten TMMOB Ankara İKK üyeleri, yaptıkları yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Yüksekte çalışan bir emekçinin, önleyici ekipmanlar ile çalışması durumunda zarar görmesi imkânsıza yakın bir olasılıktır. Yaşanan iş cinayetlerinde, işyerinde gerekli tedbirleri almayan işverenler, yasal düzenlemeleri ve ikinci mevzuatları olması gerektiği gibi hazırlamayanlar ve gerekli denetimleri yapmayan ilgili bakanlıklar doğrudan sorumludur. Çünkü işçi sağlığı ve iş güvenliği bütün çalışanları ilgilendiren, çalışma yaşamının en temel unsurlarından biridir. Bu alana dair işveren ve iktidarın sorumlulukları, mühendislere ve iş güvenliği uzmanlarının üzerine yıkılamaz. Ancak yaşanan iş kazaları ve cinayetleri ile ortaya çıkıyor ki, ilgili bakanlıkların ve kurumların aldıkları kararlar ve önlemler yetersiz.”

Açıklamada, iş cinayetlerinin durdurulabilmesi için işçi sağlığı ve iş güvenliği alanının emek ve meslek örgütleri, sendikalar ve üniversitelerin işbirliği ile kamusal denetime açılması gerektiği de ifade edildi.

Kaynak: Birgün