Metal işçisinden uyarı mitingi

Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, Bursa Şube Başkanımız Özdemir Aslan ile şube yöneticileri ve ambar, lojistik ve kargo işyerlerinden üyelerimiz, Türk-Metal sendikasının Bursa’da düzenlediği mitinge katılarak metal işçilerine destek verdi.  

Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun tam destek verdiği  Bursa mitingi 19 Ocak 2020 tarihinde yoğun bir katılımla gerçekleşti. İşveren sendikası MESS’in yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma dayatmalarını kabul etmeyen on binlerce metal işçisi miting alanına aktı.

Sendikamız, Gebze’de Birleşik Metal-İş’in çağrısıyla eş zamanlı gerçekleştirilen mitinge de destek verdi. 

 
BURSA; Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, Bursa Şube Başkanımız Özdemir Aslan ve şube yöneticileri ile ambar, kargo iş yerlerinden üyelerimiz miting alanındaydı. 
GEBZE: Genel Örgütlenme Sekreterimiz Muharrem Yıldırım, Genel Eğitim Sekreterimiz Ersin Türkmen, Gebze Şube Başkanımız Ali Rıza Atik ile şube yöneticileri ve İstanbul’un her iki yakasından üyelerimizin katılımıyla metal işçilerinin mücadelesine destek verdik.   

Bursa’da emekçiler alana sığmadı
Bursa’da on binlerce metal işçisi, FSM Bulvarı üzerinden hastane alanında bir araya geldi. Burada işçilere hitap eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Metal işçileri, işçi hareketinin amiral gemisidir. MESS bu alanı bir görsün, kısa bir süre sonra bunun iki mislini Kocaeli’de toplayacağız” dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, “MESS bu alanı bir görsün, kısa bir süre sonra bunun iki mislini Kocaeli’de toplayacağız” dedi. (Fotoğraf: Türk-iş)

Atalay konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Dediler ki ‘Bunlar toplanamaz’ ama toplandık. Çeliği nakış gibi işliyoruz, en iyi arabayı yapıyoruz, bizler iyi bir yaşam istiyoruz. İş barışını bozmayın. Bu alanda EYT’liler haber bekliyor. Kadroya geçmek isteyen işçiler haber bekliyor. Ocak ayında aldığımız ücreti nisanda, nisanda aldığımızı temmuzda almak istiyoruz. Bu vergi sistemi adaletli değil. Çok alandan çok, az alandan az vergi alınsın. Sesimize kulak verin, taleplerimizi kabul edin. Ülkemizde 5 milyona yakın mülteci var. 100 işçinin çalıştığı yerde 95 mülteci çalışıyor, kayıt dışı çalıştırıyor günlük 40 TL alıyor. Bu mültecilerin emek sömürüsüdür. Kayıt dışı çalışma ile ilgili çalıştay yapılmalıdır. Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; bu kangreni çözün. 40 senedir asgari ücreti Türk-İş yapıyor. Kötü olduğunda ihale bize kesiliyor. Bunu çözmeliyiz. Demokratik bir ortam oluşturalım, olmazsa biz olmayalım masada.” 

‘Eylemse eylem grevse grev’
Daha sonra söz alan Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak da miting alanında “Ferman patronunsa alanlar bizimdir” sözleriyle başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “İyi niyetle MESS ile masaya oturduk. 6 oturumda hakkımızı almak için görüştük. Fazladan hiçbir şey istemedik. Bizi anlamadılar görmezden geldiler. Kulakları sağır, gözleri kör. Bizi duymuyorlar, bizi görmüyorlar. Bu sektör ihracat rekorları kırıyor, kendinize gelin beyler. Biz ürettik biz kazandırdık. Size yüzde 6 zam yeter dediler. Yüksek Hakem’e gider enflasyonu bile alamazsınız dediler. Bizi açlıkla tehdit ettiler. Yahu insaf ayıptır günahtır yazıktır. Bu bacaları biz tüttürdük. Sizi biz şampiyon yaptık.” 

Sefalet ücreti önerildiği sürece masaya oturmayacaklarını belirten Kavlak, “Eylemlerimize devam edeceğiz. Yine iş durduracağız. Çarşamba günü grev kararını aldık, günü geldiğinde uygulama kararını da alacağız. Eylemse eylem grevse grev” dedi. 

Gebze’de miting, Trafo Meydanı’nda yapıldı.

Fotoğraflar: