Görünmeyen kahramanlar: Tedbir, denetim ve dinlenmek istiyorlar

Koronavirüs salgınıyla imkanı olan evine kapandı. Ancak market çalışanları, kuryeler ve güvenlik görevlilerinin iş yoğunluğu arttı. Evlerinde oturanların ihtiyaçları için fazla mesai yapan, izinsiz çalışan bu fedakar çalışanlar da alkışı hak ediyor…

 

Koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye’de birçok sektörde hayat durdu. Ancak koronavirüs sağlık çalışanları gibi bazı meslek gruplarında iş yoğunluğunu daha da artırdı. Süreç devam ettikçe güvenlik görevlileri, kargo-kuryeler ve market çalışanları gibi emekçilerin iş yoğunluğu daha da artacak.

Koronavirüste bulaşıyı engellemenin en etkili yolu teması engellemek. Bu kapsamda birçok sosyal alan kapatılırken temasın bulunduğu sektörlerde çalışma durduruldu. Ancak bazı sektörlerde koronavirüs sonrası iş yoğunluğu daha da arttı. Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Başkanı Kenan Öztürk kargo-kurye çalışanlarının akşama kadar ellerinden yüzlerce koli paket geçtiğini hatırlatarak tedbirler alınması gerektiğini belirtti. Sağlık tedbirlerinin alınmadığı, “çalışmıyorsanız çıkın gidin” diyen işyerlerinin olduğunu belirten Öztürk, bakanlıkların denetim yapmasını talep etti. Öztürk şunları söyledi:

‘ÇALIŞMIYORSANIZ ÇIKIN GİDİN’ DENİYOR

“Personelin akşama kadar elinden yüzlerce koli paket geçiyor. Koliyi aldığı yerde de teslim ettiği yerde de virüs bulaşma riski var. Örgütlü olduğumuz işyerlerinde maske, eldiven, dezenfekte gibi tedbirler aldırdık. Ancak sendikasız yerlerde hiçbir tedbir yok. Eldiven maske isteyen işçilere kapıyı gösteriyorlar: çalışmıyorsanız çıkın gidin’ diyorlar. Bakanlık nezdinde bir denetim olması lazım. İlaç gıda dışındaki çalışmaların bir an evvel durdurulması gerekir. İşyerlerindeki vaka sayıları artmaktadır. Çok daha kötü durumla karşı karşıya kalabiliriz. Diyarbakır’da beni arıyorlar. ‘Bizim vardiyamızda 3 tane vaka çıktı ama biz tahlile dahi gönderilmedik’ diyorlar. Ama örgütlü olmadığımız için bir şey yapamıyoruz.

‘ZORUNLU OLMAYAN TÜKETİM DURDURULMALI’

“İnsanlar evlerinden çıkmadan e-ticaretle alışveriş yaptığı için buralarda iş artışı yaşanıyor. Önümüzdeki günlerde daha da yükselecek gibi görünüyor. Zorunlu olmayan tüketim maddelerinin satışı durdurulmalı. Başka yolu yok. İşçilerin can güvenliği yaşam hakkı söz konusu. Kuryelerin yaşadığı en büyük sorunlardan birisi de imza konusu. İşyerleri teslimden imza alın diyor, vatandaş mikrop bulaşır diye imza atmayacağım diyor.”

GÜVENLİK PERSONELİNDE VİRÜS ORANI YÜKSEK

Güvenlik çalışanların sendikası Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı da virüsle mücadele döneminde iş yoğunluklarının arttığını söyledi. Hastane, yurt gibi yerlerde güvenliği ve düzeni sağlamakla sorumlu olan güvenlik personelinin ilk temas eden olduğu için hastalığın görülme oranının da yüksek olduğunu açıklayan Çağırıcı, sorunları şu şekilde anlattı:

“İlk günden bu yana ilk defa tedbirler sağlıklı şekilde alındı. Ama bu sürede birçok yerde maske eldiven dezenfektan gerekli şekilde dağıtılmadı. Cumhurbaşkanlığı esnek çalışma, kronik hastalıkları olanların idari izinli sayılması gibi birçok genelge yayınlıyor. Bazı yerlerde bu genelgelere uyulmadığını, bazı kurum müdürlerinin kendi kafalarına göre işlemler yaptığını görüyoruz. Olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Bizlere çok görev düşüyor. İşe gidip gelmede de sıkıntılar başladı. Eşinden dostundan özel araba emanet alanlar var. Yöneticiler işimizi kolaylaştıracak önlemler alsın diyorlar.”

‘ÇALIŞMA SÜRELERİ KISALTILSIN’

Türkiye Kooperatif, Ticaret ve Büro İşçileri Sendikası (Koop-İş) Genel Başkanı Eyüp Alemdar bu süreçte mağazaların kapatıldığını, gıda perakendecisi marketlerin faaliyetine devam ettiğini hatırlattı. Marketlerde iş yoğunluğunun artmasından dolayı personelin daha fazla yorulduğunu belirten Alemdar, çalışma sürelerinin kısaltılmasını istedi. Alemdar şunları söyledi:

“Mağazalar kapalı ama gıda marketleri açık. Bu sürecin ne zaman sonlanacağı belli değil. Market çalışanları müşterilerle temasta olduğu için daha risk altında. Bu süreci en iyi şekilde atlatmak istiyoruz. Tüm dünya sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Kısa çalışma ödeneğinin şartlarını kaldırın dedik. Küçük esnaf dahil herkesi kapsamasını talep ettik. Alınan tedbirlere genelde uyulduğunu görüyoruz. Market çalışanları çok yoğun ve risk altında çalıştıkları için daha fazla dinlenerek çalışmak ve çalışma sürelerinin kısaltılmasını istiyorlar.”

Kaynak: Aydınlık