‘Sefalet yasası’ kabul edildi

 “İşten çıkartma yasaklanıyor” denilerek havuz medyası tarafından propagandası yapılan ancak netleşen detaylan ile bu salgın sürecinde işçileri sefalete mahkûm edecek kanun teklifi önceki akşam Meclis’te kabul edildi.

“Koronavirüs’ün Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” olarak Meclis’e getirilen işçi düşmanı yasa ile işçilerin 3 ay süreyle ücretsiz izne çıkarılmasının önü açıldı. Ücretsiz izne çıkarılanlara günlük 39.24 TL, aylık bin 177 TL nakit desteği verilecek. İşten çıkarmalar ise 3 aylığına yasaklanıyor. Ancak işveren “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan işçileri” işten çıkartabilecek. Yine verilen paradan damga vergisi de kesilecek.

Yasa kapsamında getirilmek istenen grev hakkının yasaklanması maddesi ise muhalefetin mücadelesi ile kanundan çıkarıldı. Hazine taşınmazları için ödenmesi gereken bedelleri ile Devlet İhale Kanunu gereğince kiraya verilen yerler ve taşınmazlar, belediye ve özel idareler taşınmazları için ödenmesi gereken bedeller de yasa kapsamında 3 ay ertelenecek. Yüksek Öğrenim kredi borçlan da yine üç ay ertelendi. Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerine borç karşılama yüzdeleri Hazine ve Maliye Bakanlığınca tespit edilecek oranın altında kalanlara, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden kaynak aktarılabilecek. Yine Kısa Çalışma Ödeneği için işverenin beyanı esas kabul edilerek ödenek verilecek. Fahiş fiyat uygulayan ve stokçuluk yapanlara ceza verilmesi de yeni düzenlemelerden oldu.

Kaynak: Yeni Yaşam