Emekçiler salı gününe hazırlanıyor: hepimizin mücadelesi!

Yaklaşık 25 milyonu etkileyecek belirli süreli iş sözleşmesi gibi esnek çalışma biçimlerini içeren İşsizlik Sigortası Kanunu’na Türk-İş 81 ilden itiraz edecek. Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar, ‘Bu yasadan vekillerin çocukları da etkilenecek’ diyerek uyardı.

Yeni istihdam paketi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri çalışanlar için teklif edilen ve kıdem tazminatını ortadan kaldıran belirli süreli iş sözleşmesini içeren maddeler de komisyondan geçti. Emekçiler de kazanılmış haklarının tırpanlanmasına neden olacak düzenlemeye karşı salı günü 81 ilden sesini yükseltecek.

Ak Parti’nin hazırladığı yeni istihdam paketi görüşmeleri 22 Ekim’de Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başlamıştı. Teklifte kayıtdışı çalıştıran işverene af, kısa çalışma ödeneğinin Haziran 2021’e kadar Cumhurbaşkanına uzatma yetkisi gibi maddeler yer alıyor. Ayrıca 25 yaş altı ve 50 yaş üstü için kıdem tazminatını ortadan kaldıran belirli süreli sözleşmeyle çalışma da getiriliyor. Kabul edilen maddeler arasında sendikaların karşı çıktığı esnek çalışmanın bir türü olan belirli süreli iş sözleşmesi de yer aldı. Maddenin Genel Kurul’da da kabul görmesi halinde 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri çalışanlar artık belirli süreli sözleşmeyle çalıştırılabilecek. Böylece kıdem, ihbar tazminatlarından mahrum bırakılacak. Kaçak işçi çalıştıran işverenlere af getirtilmesini hedefleyen madde de kabul edildi.

EŞ ZAMANLI EYLEM

Çalışma hayatını altüst edecek düzenlemeye karşı Türk-İş Konfederasyonu 81 ilde eylem kararı aldı. Konfederasyonun il temsilciliklerinde salgın kurallarına uygun şekilde saat 11-12’de eş zamanlı yapılacak açıklamada işçinin hakkını gasp edecek düzenlemenin kıdem tazminatı tırpanlamasını ve hakların geriye götürülmesinin kabul edilemeyeceği belirtilecek.

YASANIN TÜMÜNE İTİRAZ

Aydınlık’a konuşan Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, söz konusu yasa teklifinin çok kötü olduğunu belirterek “İşçiler açısından çok tehlikeli maddeler var. Kabul etmemiz mümkün değil. Ülke onca sıkıntı ile boğuşurken çalışma barışını bozacak böyle bir yasa teklifinin Meclis’e sunulması büyük talihsizlik olmuştur” dedi. Bu yasayı oylayacak milletvekillerinin çocuklarının da bu yasadan etkileneceğine dikkat çeken Alemdar, “Kıdem tazminatı ve diğer haklar onlara da lazım olacak. Milletvekilleri bu gerçeği görerek hareket etmeli, oyunu ona göre kullanmalı” diye konuştu. Alemdar, salı günü tüm illerde yapacakları basın açıklamasıyla yasanın tümüne itiraz edeceklerini vurguladı.

GELECEK NESİLLER İÇİN

Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar da yasadaki söz konusu maddelerin hiçbirini kabul etmediklerinin altını çizdi. Uyar, “Kabul etmemiz mümkün değil. İçinden geçtiğimiz süreç sıkıntılı bir süreç zaten. Bu sıkıntılı dönemi atlatmaya çalışırken, işverenlerimize bütün kolaylıklar, imkanlar sağlanırken, tüm fedakarlık çalışanlardan bekleniyor” ifadelerini kullandı. “Kazanılmış hakları sürekli geriye götürmekle ilgili bir çalışma var” diyerek yasa teklifini eleştiren Uyar, şöyle dedi: “Bunu biz Türk-İş olarak kabul etmiyoruz. Zaten tavrımızı gösterdik, ilgili yerlere ilettik. Salı günü de 81 ilde saat 11-12 arası il temsilciliklerinde, pandemi kurallarına riayet edilerek basın açıklamaları yapacağız. Bu mücadelede kararlıyız, devam edeceğiz.”

“Bu mücadele hepimizin” diyen Uyar, “Ortak adımlar atmak gerekir. Birlik olmamız lazım, güçlerimizi birleştirmemiz lazım, emek güçlerinin birlikte hareket etmesi lazım. Mesele hepimizin ortak meselesi, sadece bizim değil, gelecek nesillerin meselesi” diye konuştu.

Kaynak: Aydınık