ERZURUM TAŞIT MUAYENE İSTASYONLARINDA YETKİMİZ KESİNLEŞTİ, TİS SÜRECİNE GİRDİK

TÜVTÜRK’e bağlı Erzurum Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de örgütlenme çalışmasını tamamlayan sendikamız TİS (Toplu İş Sözleşmesi) yetkisi alarak toplu sözleşme sürecine girdi.

TÜVTÜRK’e bağlı dört istasyonunu kapsayan Erzurum Araç Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de çoğunluk tespiti sağlayan sendikamız, toplu iş sözleşmesi yapmak için Çalışma Bakanlığına yetki tespiti çağrısında bulundu. Çalışma Bakanlığı’nın 4 Haziran 2021 tarihinde yetki belgesini taraflara iletmesiyle TİS yetkisi kesinleşen sendikamız, toplu sözleşme hazırlıklarına başladı.

Erzurum Taşıt Muayene İstasyonlarında süren TİS hazırlık çalışmaları kapsamında Mersin Şube Başkanımız Savaş Gürkan ile şube yöneticilerimiz, üyelerle bir araya geldi. Yasal süreç hakkında üyelere bilgi veren Şube Başkanımız Savaş Gürkan, TİS teklif tasarısının önümüzdeki günlerde yapılacak olan toplantıda işveren tarafına sunulacağını ifade etti. Gürkan, Mersin-Adana-Hatay ile Ordu-Giresun il ve ilçelerinde bulunan araç muayene istasyonlarından sonra Erzurum Taşıt Muayene İstasyonlarında sağlanan örgütlenmenin ve yapılacak olan toplu sözleşmenin araç muayene işçileri açısından önemli bir kazanım olduğunun altını çizdi. Şube Başkanımız Savaş Gürkan, iş güvencesinden yoksun, düşük ücretlerle ve sendikasız koşullarda çalışan araç muayene işçilerini sendikamızda örgütlenmeye çağırdı.

Araç Muayene İstasyonları

2007 yılında özelleştirilerek işletme hakkı 20 yıllığına Doğuş Holding, TÜVSÜD ve Bridge Point tarafından oluşturulan üçlü konsorsiyuma (şirketler birliği) devredilen ve bugün 200’den istasyona sahip bulunan araç muayene istasyonlarında 4 bin 500 dolayında işçi çalışıyor. Birçok bölgede 45 iş ortağı (alt işveren) tarafından işletilen Araç Muayene İstasyonlarının her biri ayrı birer işletme gibi çalışmaktadır.