SENDİKAMIZ 72 YAŞINDA

14 Temmuz 1949 yılında elektrik, gaz ve motorlu taşıt işçileri tarafından kurulan sendikamız TÜMTİS, bugün taşımacılık işkolundaki ambar, kargo, lojistik ve araç muayene istasyonlarında binlerce işçinin üye olduğu güçlü bir sendika olma özelliğini korumaktadır.

İlk toplu iş sözleşme pazarlığına 1964 yılında 7 bin üyesi adına İETT’de başlayan sendikamız, bu tarihten itibaren çok sayıda başarılı sözleşmeye imza attı. Yaptığı sözleşmelerle üyesi işçilerin çalışma ve ücret koşullarını iyileştirdi, hak ve çıkarlarını geliştirdi.

Aynı zamanda TÜRK-İŞ Konfederasyonunun kurucu beş sendikasından biri olan TÜMTİS, sendika ve konfederasyon ayrımı yapmadan işçiler arasında birliği ve dayanışmayı yaygınlaştırmaya önem verdi. Kavel Kablo, Fil, Kelebek, Arı Kontrplak, Şişecam grevlerine destek, Fargo Lastik ve Berec Pil, PTT ve TEKEL işçileriyle dayanışma bunlardan bir kaçıdır.

Kurulduğu günden bugüne üye ve yöneticisiyle emek ve demokrasi mücadelesinin önemli bir parçası olan TÜMTİS aynı zamanda uluslararası sınıf mücadelesinin bir parçası olarak da sorumluluk üstlenmekten çekinmedi. Genel Başkanımız, Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu-ETF’nin yöneticiliğini üstlenmiştir.

Bağrından Belediye-İş gibi güçlü sendikalar çıkaran TÜMTİS, zorluklara karşın örgütlenmesini sürdürmüştür.

İşkolu ayrımı nedeniyle taşımacılık işkolunda örgütlenmesini sürdüren TÜMTİS bugün ambar, kargo, lojistik, araç muayene işçilerini sendikalaştırarak yoluna devam etmektedir.

TÜMTİS bugün, ulusal ve çok uluslu (Aras Kargo, UPS Kargo, DHL Lojistik ve DHL Express gibi) kargo ve lojistik firmalarında, kayıt dışı çalışmanın ve dağınık işyerlerinin ağırlıklı olduğu nakliyat ambarlarında ve TÜVTÜRK’e bağlı araç muayene işyerlerinde örgütlenme çalışmalarını istikrarlı bir şekilde yürütmekte, giderek büyüyen bir sendika olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Aynı zamanda sendikalaşma önünde mevcut antidemokratik uygulamalar karşında da ülkemiz demokrasi mücadelesinin önemli bir bileşeni olarak mücadelesini sürdürmektedir.

Sendikamızın 72’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyor, bugün aramızda olmayan sendikamızın kurucularını ve bugünlere gelmesinde emeği geçenleri saygıyla yad ediyoruz.

(14 Temmuz 2021)

TÜMTİS MERKEZ YÖNETİM KURULU