DÜNYA EMEK GÜNDEMİNDEN

AVUSTRALYA: BANLİYÖ DEMİRYOLU İŞÇİLERİ EYLEMDE

Sydney Trains ve New South Wales (NSW) Trains’deki Raylı Tramvay ve Otobüs Sendikası (RTBU) üyeleri, daha iyi bir ücret artışı geçen salı greve çıktı, işçiler, Yeni Şehirlerarası Filo (NIF) ile çalışmayı süresiz olarak yasakladı.

İşçilerin yüzde 80’inden fazlası, hükümetin ilk yıl için yüzde 0,3’lük bir ücret artışı teklif eden işletme anlaşması (EA) teklifini reddetti ve sonraki iki yıl için yıllık artışlar yüzde 2,5’da kaldı.

DEPO ÇALIŞANLARI İŞ GÜVENLİĞİ İSTİYOR

Sidney’in 42 kilometre batısındaki Erskine Park’taki Scott’s Refrigerated Logistics (SRL) deposunda çalışan Birleşik işçi Sendikası (UVVU) üyesi 40’tan fazla işçi, güvenlik endişeleri nedeniyle eylül ayının ilk dokuz gününde birkaç kez iş bıraktı. Covid-19, son iki hafta içinde tesis genelinde hızla yayıldı, işçiler tesis güvenli hale getirilene kadar tekrar işbaşı yapmayı reddettiler.

30 Ağustos’ta üç işçinin testi pozitif çıktı. O zamandan beri, toplam 11 işçinin Covid-19 testi pozitif çıktı, çok daha fazlası NSVV Health tarafından yakın temaslı olarak tanımlandı ve 14 gün boyunca tecrit etmeleri talimatı verildi. Woolvvorths, Coles, IGA ve ALDI gibi büyük süpermarketlere tedarik sağlayan tesiste yaklaşık 70 çalışan bulunuyor.

ALÇIPAN İŞÇİLERİ MAAŞ ZAMMI KAZANDI

Sidney’deki Etex alçıpan üretim ve dağıtım tesisindeki Elektrik Ticareti Sendikası (ETU) üyeleri, iş bıraktıktan birkaç saat sonra üç yıl için yüzde 9’luk bir ücret artışı kazandı. ETU, Avustralya imalat işçileri Sendikası (AMVVU) ve inşaat Ormancılık Denizcilik Madencilik ve Enerji Sendikası (CFMMEU) tarafından temsil edilen yaklaşık 40 işçi, önerilen işletme anlaşması konusunda Etex ile anlaşmazlık içindeydi işçiler, yaşam maliyetine ayak uydurmak için yıllık yüzde 3 maaş artışı ve endüstri standardının saatte 2 ABD Doları elektrik ödeneği ödenmesini istedi.

TAYVAN: KURYELER ÜCRETLERİN DONDURULMASINI PROTESTO ETTİ

Chunghwa Post’un bir yan kuruluşu olan Chunghvva Express’te çalışan paket teslimat işçileri, çarşamba günü Taipei’deki Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı binasının önünde gösteri yaparak, maaşlarına zam yapılmaması halinde greve gideceklerini belirtti, işçiler, 17 yıldır maaşlarının ayarlanmadığını söyledi.

Chunghvva Ekspres Sendikası (CEU)’na göre, geçen yıl nakliye ve depolama endüstrisindeki işçiler için ortalama aylık maaş 55 bin 97 Tayvan Dolarıydı. Işe başlayan bir Chunghvva Express çalışanının temel aylık maaşı 25 bin Tayvan Doları’ndan azdı. Tam katılım ikramiyesi ve fazla mesai ücretinin eklenmesinin bunu yalnızca ayda 26 bin Tayvan Doları’na (954 Amerikan Doları) çıkaracağını iddia etti. Sendika, şirketin 200 işçisi için yüzde 5’lik bir ücret artışı istiyor.

Chunghvva Post, şirkette yüzde 50 hisseye sahipken, geri kalanı özel yatırımcılara ait. Chunghvva Express yönetim kurulu üyeleri, özel sektör yönetim kurulu üyelerinin ücret artışını engellediğini iddia etti.

HİNDİSTAN: 3 BİN DOKTOR SÜRESİZ GREVDE

Madhya Pradesh’te yaklaşık 3 bin genç doktor, hükümetin Genç Doktorlar Derneği’nin (JuDA) üç ofisini kapatmak istemesine karşı süresiz grev başlattı. Bhopal, Indore, Sağar, Gvvalior, Jabalpur ve Revva’da devlet tarafından işletilen altı tıp fakültesindeki hizmetler olumsuz etkilendi.

JuDA ofisinin sahipleri, pansiyonlarını boşaltmaya yönlendirildi ve Temel Hizmetler Bakım Yasası (ESMA) uyarınca harekete geçmeleri konusunda uyarıldı. Doktorlar, ise lapatma kararı iptal edilene kadar grevde kalacaklarını söylediler.

GÜNEY KORE: BASKI İŞE YARADI, İŞTEN ÇIKARMA YAPILMAYACAK

Binlerce Seul Metro işçisini kapsayan Kore Demiryolu işçileri Sendikası (KRWU), yönetimle son dakika görüşmelerinin ardından bugün yapılması planlanan grevi iptal etti. Grev, Metro’nun, şirketin 16 bin 700 kişilik işgücünün yüzde 10’unu ortadan kaldırmak istemesine karşı yapılmıştı. Görüşmelerin ardından Seul Metrosu bin 539 işçinin kadrosunu ortadan kaldırma planını geri çekmeyi kabul etti. Sendika ile yönetim arasındaki diyalog da artacak.

Kaynak: Birgün