ASGARİ ÜCRETTE BEKLENTİNİN ALTINA İMZA ATMAYACAĞIZ

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, kamuoyuna yansıyan rakamlarının altında bir teklife imza atmayacaklarını duyurdu.

Yıl sonu enflasyon beklentisine göre asgari ücrete en az yüzde 25 zam yapılması öngörülüyor. Çalışma Bakanlığı anketlerinde ise net 3750 ile 4000 TL arasında beklenti dile getiriliyor.

7 milyon kişinin odaklandığı dolaylı olarak 30 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücrete ilişkin Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamuoyunda dile getirilen asgari ücret taleplerinin altında bir rakama imza atmayacaklarını söyledi. Kamuoyunda asgari ücretin net 3750-4000 lira arasında olması gerektiği dile getiriliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri kapsamında ikinci toplantı dün Türk-İş’in ev sahipliğinde yapıldı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlığında yapılan toplantıda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise Türk-İş temsil etti. Görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, istedikleri rakamı Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin’e ilettiklerini bildirdi. Son 2-3 ayda temel gıda maddelerine önemli zamlar geldiğini söyleyen Atalay, “Toplumdaki beklenti yüksek. Toplumun mutlu olacağı rakama imza atmak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Fiyatların genel olarak 30-35-40 oranında arttığını, güncel asgari ücretle 15 gün geçinmenin zor olduğunu belirten Atalay, toplumun tüm kesimlerinin fikir beyan ettiğini açıkladı.

‘ASGARİ ÜCRETLİ UYUMUYOR DESEK YERİ’

Sendikalaşmanın önemine dikkat çeken Atalay, “Sendikaların olduğu yerde sözleşme var, sosyal haklar var, ikramiye var. Yüzde 99’u asgari ücretin üstünde ücret alıyorlar. Özellikle otellere baktığınız zaman, sosyal yaşam alanlarına baktığınız zaman, akşam 4-5’ten sonra çalışanların 4’te 3’ü asgari ücretli, bir bölümü asgari ücretli, bir bölümü memur. Asgari ücretli ve dar gelirli son yıllarda uyumuyor desek yeri” dedi.

ENFLASYON ELEŞTİRİSİ

Atalay, TÜİK rakamlarını eleştirdi:

“Arzu ettiğimiz gibi bir rakam önümüze gelmezse acele etmenin anlamı yok. İnsanların mutlu olacağı ve tebessüm edeceği bir rakamla masadan ayrılmak istiyoruz. TÜİK temsilcisi kusura bakmasın enflasyon yüzde 21 deniyor ama gelen zamlar ortada. Kamuoyunda dile getirilen rakamların altına evet dememiz mümkün değil.”

‘İŞVERENLERİN ASGARİ ÜCRET TALEBİ DÜŞÜK’

İşverenlerimizin asgari ücrete bakışını bildiğini dile getiren Atalay, “Bu ücret çok düşük bir ücret. Vergiden mi başka bir yerden mi telafi ederler bilemiyorum, ben ekonomist değilim. Beklentimizin altında kalacak rakam olursa biz buna katılmayacağımızı söylüyorum” diye konuştu.

Üçüncü toplantının ise 9 Aralık Perşembe günü saat 10.00’da TİSK binasında yapılması planlanıyor.

ENFLASYON BEKLENTİSİNE GÖRE 3 SENARYO

Asgari ücret, şu anda aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 4 bin 203 lira 56 kuruş. Senaryolarda açıklanan yıl sonu enflasyon beklentisi (yüzde 19.31) üstüne 6-7 baz puanlık refah payının da eklenmesi bekleniyor. Bu koşullar altında zammın en az yüzde 25 olacağı görülüyor. Beklentilerse yüzde 35’e kadar çıkıyor. 2022 yılında brüt asgari ücret tahminleri şöyle:

Yüzde 25’lik zamma göre, brüt 4 bin 471 TL, net 3 bin 532 TL

Yüzde 30’luk zamma göre brüt 4 bin 650 TL, net 3 bin 673 TL

Yüzde 35’lik zamma göre brüt 4 bin 828 TL, net 3 bin 813 TL

ANKETLER EN AZ ‘3750 TL’ DEDİ

Bakan Bilgin’in asgari ücret hakkında beklentilerin ölçüldüğü anket sonuçları şöyleydi:

Yeni dönem asgari ücret ne olmalı sorusuna katılımcılar ağırlıklı olarak yüzde 37,3 oranı ile 3750 ile 4000 TL arasında beklenti ortaya çıktı. 4000 ile 4500 TL arasında olmalı diyenlerin oranı yüzde 13, 4500 TL üzerinde olmalı diyenlerin oranı ise yüzde 21.8 olarak araştırma sonuçlarına yansıdı. Ailenizde sizden başka çalışan var mı sorusuna katılımcıların yüzde 61’i hayır, yüzde 39’u evet yanıtını verdi. Asgari ücretin artırılması işten çıkarmalara yol açar mı sorusuna katılımcıların yüzde 40,3’ü evet, yüzde 59,7’si hayır yanıtını verdi.

Kaynak: Aydınlık