ONLİNE ALIŞVERİŞ SİTELERİ VE TRENDYOL KURYELERİNİN HAKLI MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ

Ücretleri ve gasp edilen hakları için kontak kapatarak sesini yükselten Trendyol işçilerinin haklı mücadelesinin yanındayız.

Birçok işletmede olduğu gibi Türkiye’nin en büyük online alışveriş platformlarından biri olan Trendyol’da da kuryeler, Esnaf Kurye modeli adı verilen sistemle, iş güvencesi olmadan, düşük ücretlerle ve sendikasız koşullarda çalışmaktadırlar. Prim sistemi ve performans baskısı nedeniyle adeta bir yarışa sürüklenen araçlı kuryeler, trafikte ölümcül riskleri göze almaktadırlar. Hız baskısı nedeniyle de meydana gelen kazalarda canlarını kaybetmektedirler.

Trendyol’da çalışan kurye ve depo işçilerine, enflasyonun TÜİK’e göre yüzde 36’lara ulaştığı günümüz koşullarında yüzde 11 gibi bir zam önerisi ile sefalet ücretinin dayatılması kabul edilemez.   

Kötü çalışma koşulları ve düşük ücret dayatmasını kabul etmeyen Trendyol işçileri bugün, insan onuruna yaraşır bir ücret talep ediyor. Trendyol işçileri, izin dönemlerinde yapılan kesintilerle gasp edilen ücretlerini ve işyerinde söz hakkının olmasını istiyor.

TÜMTİS Sendikası olarak, çalışma koşulları ve ücreti konusunda hiçbir söz hakkı olmadan, sosyal haklardan ve sendikal hak ve özgürlüklerden mahrum şartlarda çalışan kuryelerin mücadelesinin yanındayız.

Trendyol, Yemeksepeti Banabi, Getir gibi online alışveriş sitelerinde çalışan kuryelerin sendikalaşması önündeki yasal engellerin de bir an önce kaldırılması gerekmektedir. Esnaf Kurye aldatmacası altında işçilik hakları gasp edilen araçlı kuryelerin işçilik haklarının verilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılması gerekmektedir.

Başta Trendyol olmak üzere online alışveriş sitelerinde çalışan kurye ve depo işçilerinin mücadelesini desteklemeye devam edeceğiz. (25.01.2022)

TÜMTİS MERKEZ YÖNETİM KURULU