ETF 6. GENEL KURULU ÖNCESİ TÜRKİYE’DE ÜYESİ SENDİKALARLA BİR ARAYA GELDİ

Sendikamızın üyesi olduğu Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ETF), genel kurul öncesi Türkiye’de üyesi sendikalarla bir araya geldi. Gerçekleşen toplantıda, önümüzdeki Mayıs ayında yapılacak olan ETF’nin 6. Genel Kuruluna ilişkin fikir alış verişinde bulunuldu, genel kurul hazırlıkları gözden geçirildi.

16 Mart 2022 tarihinde İstanbul’da yapılan toplantıya sendikamız TÜMTİS’in yanı sıra TDS (Türkiye Denizciler Sendikası), Deniz Çalışanları Dayanışma Derneği (DAD-DER) başkan ve yöneticileri katıldı.

Toplantı, ETF Başkanı Frank Moreels, ETF Genel Sekreteri Livia Spera, ETF Genel Sekreteri Asistanı Caoilte Bashford ile Orta ve Doğu Avrupa Sorumlusu Josef Maurer ile Türkiye’den Genel Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, TDS Genel Başkanı İrfan Mete ve yönetim kurulu üyeleri ve DAD-DER Başkanı Ural Çağırıcı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Toplantı, ETF Genel Başkanı Frank Moreels’in açış konuşmasıyla başladı. Moreels, uzun bir aradan sonra Türkiye’ye gelmiş bulunmaktan ve böylesi bir toplantıyı gerçekleştirmiş bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Taşımacılık işkolundaki işçilerin pandemiden derinden etkilendiklerini, işçilerin bütün riskleri göze alarak çalıştıklarını, karada, havada ve denizde faaliyetlerin durmadığını ancak bunun yanında genel tablodan da etkilendiklerini belirten Moreels, bu süreçte taşımacılık işçilerinin sağlık, çalışma güvenliğiyle ilgili ve özellikle denizde uzun süre mahsur kalan deniz çalışanlarının sorunlarıyla ilgili yapılan çalışmalardan söz etti. 

Türkiye’ye gelmekten her zaman mutluluk duyduklarını, buradaki mücadele deneyimlerini önemsediklerini belirten Moreels, üye sendikalarla dayanışma içerisinde olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Enflasyonun bütün ülkelerde yaşandığını ancak Türkiye’de üst seviyede olması dolayısıyla işçilerin içinde bulundukları ekonomik durumu endişeyle takip ettiklerini belirten Moreels, Türkiye’de emekçilerin ve sendikaların bu durumla nasıl baş ettiklerinin incelenmesi gereken bir konu olduğunu vurguladı.

Türkiye’de sendikal hak ve özgürlükler önündeki engelleri kaygı ile izlediklerini, sendikal örgütlenmede yaşanan zorlukları yakından takip ettiklerini belirten ETF Başkanı Moreels, çok uluslu şirketlerde uluslararası dayanışmanın belirleyici yönüne vurgu yaparak, TÜMTİS’in UPS ve DHL örgütlenmesinin bu bağlamda bir örnek oluşturduğunu, ETF’nin bu örneklerden yola çıkarak üye sendikalara destek ve dayanışmasını bundan sonra da süreceğini ifade etti.  

Önümüzdeki dönem gündem

ETF Genel Sekreteri Livia Spera da, üye sendikaların öneri ve değerlendirmelerini dinlemeye geldiklerini belirterek, sendikal işbirliği ve dayanışmanın öneminden söz etti. Önümüzdeki dönem ETF’nin, şoförlerin iş ve çalışma güvenliği, ‘yeşil taşımacılık’, gençlik, kadın sorunu gibi temel başlıklar etrafında sendikal politikalarını etkin olarak sürdürmeye devam edeceğini, federasyonun aynı zamanda liman ve denizcilik faaliyetlerine de ağırlık vereceğini ifade etti.

Özellikle bu dönem pandemi ve dijitalleşme ile birlikte önem kazanan e-ticaret şirketlerinde çalışan platform işçilerinin sendikal ve sosyal haklarının geliştirilmesi, toplu sözleşme haklarına kavuşturulması konusunda hedeflerin olduğunu ifade etti.

ETF Orta ve Doğu Avrupa Sorumlusu Josef Maurer de gençlik çalışmalarından bahsetti, önümüzdeki dönem kara taşımacılığı işkolundan 35 yaş altı gençlerin buluşmasını amaçlayan bir gençlik kongresi yapılmasının hedefleri arasında olduğunu söyledi.

Başkan Öztürk; Uluslararası Dayanışma Elzem!

Aynı zamanda ETF yürütme kurulu üyesi olan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, toplantıda yaptığı konuşmada hukuki ve fiili engeller nedeniyle sendikal örgütlenme önündeki engellerden, bu engellere rağmen yapılan çalışmalardan söz etti.

Sendikamızın çok uluslu firmalardaki örgütlenme deneyimlerinden bahseden Başkan Öztürk, uluslararası firmaların sendikal örgütlenme karşısındaki direncinin uluslararası sınıf dayanışması ile geriletilmesinin tüm dünya işçileri açısından bir kazanım olduğunu belirtti. Sendikamızın yakın dönemde UPS ve DHL gibi uluslararası önemi olan firmalarda örgütlenmesinde uluslararası dayanışmanın rolünden bahseden Başkan Öztürk, böylesi bir örgütlenmenin önümüzdeki dönemin ihtiyaçları arasında olduğunu, sendikamızda örgütlenmeye başlayan Yurtiçi Kargo ve MNG Kargo işçilerinin de desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Sendikamızın sadece destek bekleyen değil, tüm ülke işçi sınıflarının sorunlarına duyarlı olduğunu, dünyanın öteki ucundaki işçilerin sorunlarını kendi sorunu gibi hissettiğini, gerektiği zaman destek vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Başkan Öztürk, Kühne Nagel,  Yemeksepeti firmalarındaki örgütlenme sürecinde gelinen durum hakkında bilgi verdi, platform işçilerinin örgütlenme mücadelesinin yanında olmaya devam edileceğini ifade etti.

E-ticaretin teknolojik gelişmeler, alışveriş alışkanlıklarının değişmesine bağlı olarak ve pandemi ile birlikte büyüme gösterdiğini, çok sayıda firmanın hızlı bir şekilde ucuz emeğe ve güvencesiz çalışma biçimlerine yöneldiğini aktaran Başkan Öztürk, esnaf kurye adı verilen çalışma biçiminin de bunlardan biri olduğunu söyledi. Yemeksepeti örgütlenme mücadelesinden de söz eden Başkan Öztürk, işverenin nace kodlarını değiştirdiğini buna karşın sendikamızın hala taşımacılık işkolunda gözüken işyerlerinde çoğunluk tespiti sağladığını, Yemeksepeti’nde toplu sözleşme kazanımları elde edilene kadar Yemeksepeti kuryeleri ve depo işçileriyle birlikte bu mücadelenin süreceğini sözlerine ekledi.

TDS ve DADDER yöneticileri de yaptıkları konuşmada denizcilik işkolunda yaşanan sorunlara ve örgütlenme faaliyetlerine değinerek, uluslararası dayanışmanın önemini dile getirdiler.

Savaşı kınıyoruz

Toplantıda, ETF’nin savaşa karşı olduğu belirtilerek Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı kınandı. Rusya’da ETF’ye üye sendikaların savaş karşıtı bir konum aldıklarını belirtilerek, savaşın öncelikle kadın ve çocuklar olmak üzere her iki ülke emekçilerini etkilediği savaşın karşısında olmaya devam edileceği ifade edildi.

Toplantının ikinci oturumunda ETF’nin önümüzdeki Mayıs ayının son haftasında bir dizi oturum şeklinde yapacağı 6.Genel Kurul şeması ve oturumların amacı tanıtıldı, buna ilişkin görüş ve öneriler değerlendirildi.

Toplantı sonuç ve değerlendirme bölümü ile sona erdi.

  • Foto galeri: