ÇOCUK İŞÇİ SAYISI YARIM MİLYONU GEÇTİ

Türkiye’de ucuz iş gücü olarak çalıştırılan çocuk işçiliği giderek artıyor. 14 yaş ve altı çocuklarının iş cinayetine kurban gittiği ülkemizde TÜİK verilerine göre 2021’de 17 yaş altındaki çocuk işçi sayısı bir önceki yıla göre artarak 521 bine yükseldi. 

ÇOCUKLARIN EMEĞİ SÖMÜRÜLÜYOR

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesi bir açıklama yayımlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye’deki çocuk emeği sömürüsüne dikkat çekti. Ağbaba; “Türkiye’de ucuz çocuk emeği gün geçtikçe artıyor. Çocuklarımız asgari ücretin yarısına çırak ve stajyer olarak emek sömürüsüne maruz kalıyor. 14 yaş ve altı çocuklarımız iş cinayetlerine kurban gidiyor. Deyim yerindeyse bu ülkenin ucuz emek gücü çocuk işçilerin sırtında” dedi.

Türkiye’de yarım milyondan fazla çocuğun çalışmak zorunda kaldığını belirten Ağbaba, yaşıtları gibi okul sıralarında olması gerekirken, yüz binlerce çocuğun işçi olarak çalıştığını ve ailelerinin geçimine yardımcı olmak zorunda kaldıklarını belirtti.

TÜİK verilerine göre geçen yıl çocuk işçi sayısının bir önceki yıla göre artarak 521 bine yükseldiğini vurgulayan Ağbaba, “Türkiye’de yarım milyondan fazla çocuk devletin resmi verilerine göre çalışmak zorunda kalıyor. Çocuk işçilerin 147 bini kız çocuklarından 374 bini ise erkek çocuklarından oluşuyor” değerlendirmesini yaptı.

TÜİK verilerinin dışında ise yaklaşık 1 milyon 845 bin çocuğun çırak ve stajyer adı altında ucuz emek sömürüsüne maruz kaldığını ifade eden Ağbaba, SGK verilerine göre ise Ocak 2022 itibarıyla ülkede 353 bin çırak ve 1 milyon 492 bin stajyer öğrenci bulunduğuna dikkati çekti.

ÇOCUK YOKSULLUĞU ARTIYOR

Ağbaba, TÜİK verilerine göre koruma altına alınmadan ailesinin yanında destek verilen çocuk sayısının 137 bin 863 olarak açıklandığını belirterek “Bu sayı 2017’de 104 bin 729 iken 2021’de yüzde 29 oranında artarak 137 bini aştı. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nm ön görülerine göre Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) programından yararlanacak çocuk sayısının da 155 bini aşacağı tahmin edilmekte. Bir başka deyişle gelecek yıllarda da çocuk yoksulluğu aratarak devam edecek” dedi.

Kaynak: Günlük Evrensel