TÜVTÜRK KARADENİZ TAŞIT MUAYENE İSTASYONLARI’NDA 5. DÖNEM TİS İMZALANDI

TÜVTÜRK’e bağlı Karadeniz Taşıt Muayene İstasyonları İşletim AŞ ile sendikamız arasında sürmekte olan 5. Dönem TİS (Toplu İş Sözleşmesi) görüşmeleri sözleşmenin imzalanması ile sonuçlandı.

Sendikamızın geçen yıl (2021) Haziran ayında örgütlenerek TİS yetkisi aldığı Erzurum Taşıt Muayene işyerinin, görüşmeler sırasında TÜVTÜRK Karadeniz Taşıt Muayene AŞ’ye bağlanması nedeniyle bu işyerinde çalışan üyelerimiz de yeni sözleşmeden yararlandırıldı. Sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte yeni örgütlenen Erzurum Taşıt Muayene işçileri toplu sözleşmeli çalışma düzenine kavuşturulmuş oldu.

Karadeniz Taşıt Muayene İstasyonları İşletim AŞ’de çalışan üyelerimiz adına sürdürdüğümüz 5. Dönem TİS’i, Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Mali Sekreterimiz Seyfi Erez, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Muharrem Yıldırım, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Ersin Türkmen ve işveren tarafını temsilen Genel Müdür Ahmet Kemal Ören, Genel Müdür Yardımcısı Melis Mürüvvet Avalin Korkmaz, Av. Hukuk Müşaviri Mehmet Alkan Gültekin’in katılımıyla 21.04.2022 tarihinde İstanbul’da yapılan toplantıda imzalandı.

Görüşmelere temsilcilerimizin katılımı sağlandı

Şirket merkezinin İstanbul’da olması nedeniyle sendikamız genel merkezi tarafından sürdürülen TİS görüşmelerine pandemi kısıtlamaları nedeniyle işyeri temsilcilerimiz video konferans yöntemiyle katılımı sağlandı. Karadeniz ve Erzurum Taşıt Muayene İstasyonlarında çalışan işyeri temsilcilerimiz Serkan Çeküç, Fatih Tarım, Ömer Çiftçi ve Ahmet Özcan görüşmelerde yer aldı.

TİS’in her aşaması üyelerle paylaşıldı, son aşamasında yine üyelerimizin onayı alınarak imzalandı.

TİS ile elde edilen kazanımlar 

İmzalanan TİS ile ücretler ve sosyal haklarda önemli artışlar sağlandı. TİS ile ücretlere sosyal haklar dahil net 60 ila 91 arasında değişen oranlarda zam alındı.

İkinci yıl ücretleri asgari ücret artış oranı ile araç muayene ücretlerine yapılan artış oranından hangisi yüksek ise o oranda artış uygulanacak.

Yeni örgütlenen Erzurum Taşıt Muayene işyerinde çalışan işçiler için de geçerli olmak üzere;

5 (beş) yıla kadar kıdemi bulunan işçilere 2 ikramiye; 5 (beş) yılın üzerinde kıdemi bulunan işçilere 3 ikramiye alındı.

-Yıllık yasal izin sürelerine 6 gün ilave edildi.

-Fazla mesai ücreti net yüzde 75’e çıkartıldı.

-Bayram (Ramazan ve Kurban Bayramı) yardımı 565 Lira;

-Yılbaşı yardımı 275 Lira;

-İzin yardımı 250 Lira olarak uygulanacak.

-Geçici görev yardımı 95 Lira olacak, yatarak geçirildiği taktirde 165 Lira uygulanacak.