HAKLARINI ALANA KADAR GREVDELER

Güney Kore’de akaryakıt fiyatlarına gelen zamların ardından daha da yakıcı hâle gelen enflasyona karşı greve çıkan nakliyat işçileri, hükümetle yürütülen müzakerelerden bir sonuç çıkmaması üzerine ‘greve devam’ kararı aldı.

Kargo-Nakliyat Sendikası tarafından görüşmelerin altıncı gününde ilan edilen kararın ardından yetkililer grevin sona erdirilmesi için çağrıda bulunurken, Ulaştırma Bakanlığı diyalogun süreceğini iddia etti. işçilerin temel talebi, artan hayat pahalılığı karşısında Covid-19 döneminde sağlanan asgari ücret garantilerinin süresinin 31 Aralık’a kadar uzatılması. Bir diğer önemli talep ise emniyetsiz sürüşe yol açması sebebiyle uzun çalışma saatlerinin önlenmesi.

Grevle birlikte Hyundai Motor’un en büyük fabrika kompleksinde üretim büyük oranda düşerken, Güney Kore’nin en önemli çelik üreticilerinden POSCO da dahil olmak üzere bir dizi şirketin sevkıyatları büyük ölçüde aksadı. Ülkenin taşımacılık faaliyetlerinin de yüzde 80’inin gerçekleştiği Busan Limanı’ndaki ticari akışın da üçte iki oranında azaldığı bildiriliyor.

Kaynak: Birgün